My Favorite Movies
| un4given66's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 2 |
The Prophecy 1995, R) |
|
| 3 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 4 |
The Exorcist III 1990, R) |
|
| 5 |
Apt Pupil 1998, R) |
|
| 6 |
Saw 2004, R) |
|
| 7 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 8 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 9 |
The Monster Squad 1987, PG-13) |
|
| 10 |
The Crow 1994, R) |
|
| 11 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 12 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 13 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 14 |
Glory 1989, R) |
|
| 15 |
Scrooged 1988, PG-13) |
|
| 16 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 17 |
American History X 1998, R) |
|
| 18 |
Tales from the Crypt: Demon Knight 1995, R) |
|
| 19 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 20 |
Con Air 1997, R) |
|
| 21 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 22 |
Frailty 2002, R) |
|
| 23 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 24 |
Nothing to Lose 1997, R) |
|
| 25 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 26 |
Dogma 1999, R) |
|
| 27 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 28 |
In the Mouth of Madness 1994, R) |
|
| 29 |
The Mist 2007, R)
I loved this!! Of course, I always loved the short story too, but I'm glad the movie didn't disappoint me. I think of it more not just as a "horror movie" but more a study of human behavior as the real monsters were inside the store not outside. It also shows a lot about hope and despair. I lot of people didn't like the ending but I loved it. This has now made it to my favorite movie list. |
|
| 30 |
Ghostbusters 2 1989, PG) |
|
| 31 |
Fallen 1998, R) |
|
| 32 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 33 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 34 |
Clue 1985, PG) |
|
| 35 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 36 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R) |
|
| 37 |
Better Off Dead 1985, PG) |
|
| 38 |
Lean on Me 1989, PG-13) |
|
| 39 |
White Oleander 2002, PG-13) |
|
| 40 |
Repo! The Genetic Opera 2008, R)
Love it or hate it... it is usually the extreme in one way or another. I do not like every single thing about this film and was about 65-30 when I first seen it. But upon a few more viewings and listening to the soundtrack it has grown on me. I love it now. All the characters are great and I really like about 40 minutes of the songs a lot. Graverobber is awesome and I LOVE his voice (he's sexy). Pavi and Luigi are hilarious. Rotti is great... Amber is great (Paris has even earned a little respect from me). Nathan is hot when he's angry. Mag is awesome and Shiloh who I didn't like much at first has grown on me. All in all check it out people!!! |








































