Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  umran1976's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
superb movie
4
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Good Movie
5
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
must see good movi e
6
The Rock 1996,  R)
7
Indecent Proposal 1993,  R)
8
Ghost 1990,  PG-13)
9
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
my favourite
10
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
i love this movie
11
Desperado 1995,  R)
Desperado
super action of antonio banderas
12
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
must see its really a very good movie
13
Baby's Day Out 1994,  PG)
14
The Godfather 1972,  R)
15
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
16
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
17
Ben-Hur 1959,  G)
18
Willow 1988,  PG)
19
The Godfather, Part III 1990,  R)
20
The Godfather, Part II 1974,  R)
21
Conan the Barbarian 1982,  R)
22
The Little Rascals 1994,  PG)
23
Ransom 1996,  R)
24
First Knight 1995,  PG-13)
25
Heat 1995,  R)
26
Conspiracy Theory 1997,  R)
27
The Punisher 2004,  R)
28
Philadelphia 1993,  PG-13)
29
Top Gun 1986,  PG)
30
Die Hard 1988,  R)
31
Point Break 1991,  R)
32
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
superb movie
33
Dance with Me 1998,  PG)
Dance with Me
i love this movie
34
The Specialist 1994,  R)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
Basic Instinct 1992,  R)
37
In Search of the Trojan War (MINI-SERIES) 1985,  PG-13)
38
The Postman 1997,  PG-13)
The Postman
slow tempo but a good movie
39
A Walk to Remember 2002,  PG)
40
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
41
Amistad 1997,  R)
42
The Three Musketeers 1993,  PG)
43
Speed 1994,  R)
Speed
must see good action movie
44
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
my favourite
45
Waterworld 1995,  PG-13)
46
Assassins 1995,  R)
47
Vertical Limit 2000,  PG-13)
48
Fools Rush In 1997,  PG-13)
49
Labyrinth 1986,  PG)
50
Cape Fear 1991,  R)
51
The Saint 1997,  PG-13)
52
Only You 1994,  PG)
53
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
54
Pardes 1997,  Unrated)
55
Baghban 2003,  Unrated)
Baghban
its a lovely movie
56
Mohabbatein 2000,  PG)
Mohabbatein
lovely movie
57
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
Dil Chahta Hai
good movie
58
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
59
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
60
Schindler's List 1993,  R)
61
Tere Naam 2003,  Unrated)
Tere Naam
good movie
62
Phenomenon 1996,  PG)
63
Volcano 1997,  PG-13)
64
The Bodyguard 1992,  R)
65
Passenger 57 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments