Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. umanakka2
  2. Uma Maheswar

Benhur, 10 commandments, Elcid,

  umanakka2's Rating My Rating
1
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
An excellent movie of good olden days







The best movie ever made
2
El Cid 2008,  Unrated)
El Cid
An excellent movie of good olden days







An excellent movie of good olden days
3
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
An excellent movie of good olden days






An excellent movie of good olden days
4
Esther: The Bible 1999,  Unrated)
Esther: The Bible
An excellent movie of good olden days







An excellent movie of good olden days
5
Ivanhoe 1952,  Unrated)
Ivanhoe
An excellent movie of good olden days







An excellent movie of good olden days
6
Samson and Delilah 1949,  Unrated)
Samson and Delilah
An excellent movie of good olden days






An excellent movie of good olden days
7
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
The Guns of Navarone
An excellent movie of good olden days







An excellent movie of good olden days
8
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
An excellent movie of good olden days






An excellent movie of good olden days
9
Helen of Troy 2003,  Unrated)
Helen of Troy
An excellent movie of good olden days






An excellent movie of good olden days
10
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
An excellent movie of good olden days
11
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
An excellent movie of good olden days
12
Midnight Cowboy 1969,  R)
Midnight Cowboy
An excellent movie of good olden days
13
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
An excellent movie of good olden days
14
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
An excellent movie of good olden days
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
An excellent movie of good olden days
16
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
An excellent movie of good olden days
17
Blind Terror 2001,  PG)
Blind Terror
An excellent movie of good olden days
18
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
An excellent movie of good olden days
19
The Omen 2006,  R)
The Omen
An excellent movie of good olden days
20
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
An excellent movie of good olden days
21
The Omega Man 1971,  PG)
The Omega Man
An excellent movie of good olden days
22
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
An excellent movie of good olden days
23
Julius Caesar 1970,  G)
Julius Caesar
An excellent movie of good olden days
24
Cleopatra 1963,  G)
Cleopatra
An excellent movie of good olden days
25
Goliath 2007,  Unrated)
Goliath
An excellent movie of good olden days
26
David and Goliath 1961,  PG)
David and Goliath
An excellent movie of good olden days
27
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
An excellent movie of good olden days
28
Conan the Destroyer 1984,  PG)
Conan the Destroyer
An excellent movie of good olden days
29
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
An excellent movie of good olden days
30
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
An excellent movie of good olden days
31
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
Around the World in 80 Days
An excellent movie of good olden days
32
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
Dr. Dolittle
An excellent movie of good olden days
33
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
An excellent movie of good olden days
34
Summer Holiday 1963,  Unrated)
Summer Holiday
An excellent movie of good olden days
35
The Young Ones (Wonderful to Be Young!) 1961,  Unrated)
The Young Ones (Wonderful to Be Young!)
An excellent movie of good olden days
36
Blue Hawaii 1961,  PG)
Blue Hawaii
An excellent movie of good olden days
37
Quo Vadis 1951,  Unrated)
Quo Vadis
An excellent movie of good olden days
38
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
From Here to Eternity
An excellent movie of good olden days
39
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
An excellent movie of good olden days
40
Scarface 1983,  R)
Scarface
An excellent movie of good olden days
41
Scarface 1932,  PG)
Scarface
An excellent movie of good olden days
42
The Fall of the Roman Empire 1964,  Unrated)
The Fall of the Roman Empire
An excellent movie of good olden days
43
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
An excellent movie of good olden days
44
Enter the Dragon 1973,  R)
45
Damien: Omen II 1978,  R)
Damien: Omen II
nice one
46
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
47
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
Omen IV - The Awakening
Nice one

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. umanakka2
    umanakka2 posted 3 years ago

    Have a cheerful and Happy day every day

  2. umanakka2
    umanakka2 posted 3 years ago

    All the above movies are the hits of the past and ever green. There are some more which I will mention them later. Even today they look as if filmed yesterday.

    If the present younger generation have missed them, better buy or rent the Videos and see. It is better to buy them to keep them as A Golden Treasure in the Library.

    Good luck

    Uma Maheswar Nakka