My Favorite Movies


  ulabooks's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
NO MOVIE CAN TOP THIS ONE!!! NOT IN A HUNDRED YEARS! It comes so close to being the perfict movie that it is not even a joke! See it and you can't even try to convince me other wise!
2
Remember the Titans 2000,  PG)
3
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
one of the only fliks i've ever liked.
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
5
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
I can't tell you enof how much i love this movie!
6
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
YOU HAVE TO SEE IT!!!!
7
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
It'll give you dreams
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
9
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
10
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
11
King Kong 2005,  PG-13)
12
Apollo 13 1995,  PG)
13
Troy 2004,  R)
14
Hero 2002,  PG-13)
15
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
16
Happy Feet 2006,  PG)
17
She's the Man 2006,  PG-13)
18
Tarzan 1999,  G)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
21
The Fifth Element 1997,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
23
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
24
Kiss of the Dragon 2001,  R)
25
Shrek 2001,  PG)
26
Sleepy Hollow 1999,  R)
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
28
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
29
The Lion King 1994,  G)
30
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
31
Kiss of the Spider Woman 1985,  R)
32
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
33
Mulan 1998,  G)
34
Hercules 1997,  G)
35
The Last House on the Left 2009,  R)
The Last House on the Left
Add a review (optional)...
36
Dawn of the Dead 2004,  R)
37
Queen of the Damned 2002,  R)
38
Feast 3: The Happy Finish 2008,  R)
39
The Last Airbender 2010,  PG)
40
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
So Fun!
41
Killing Me Softly 2002,  R)
Killing Me Softly
twisted, wonderful, and tragic

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments