My Favorite Movies
Give list a short description
| ukxenafan1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 2 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 3 |
Contact 1997, PG) |
|
| 4 |
Passion Fish 1992, R) |
|
| 5 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 6 |
Muriel's Wedding 1994, R) |
|
| 7 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 8 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 9 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 10 |
Truly, Madly, Deeply 1991, PG) |
|
| 11 |
King Kong 2005, PG-13)
I soooo wish Peter Jackson had cut out about 30 minutes at the start, (everything with Jamie Bell for a start) as this film is slow to get going. However, allthe stuff with the CGI Kong is amazing. I also thought Naomi Watts did a fabulous job of acting against a CGI creature. Very touching story with brilliant effects. Kong vs the T Rexes is a triumph of SFX |
|
| 12 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 13 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 14 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 15 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 16 |
High Art 1998, R) |
|
| 17 |
Tacones Lejanos (High Heels) 1991, R) |
|
| 18 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 19 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 20 |
Persuasion 1995, PG)
Beautifully adapted from Jane Austen's most subtle novel, this BBC film has brilliant performances all round. Lots of atmospheric candlelit scenes, and its only weakness is a rather daft circus parade that inexplicably occurs in the last 5 minutes.. weird. However, another example of the costume dramas the BBC does best. |
|
| 21 |
Best in Show 2000, PG-13) |
|
| 22 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 23 |
Stop Making Sense 1984, PG) |
|
| 24 |
Copycat 1995, R)
Love Sigourney, Love Holly, would have LOVED to see the little and large of actresses standing next to each other! (About a foot difference in height.) This film is a slightly derivative but enjoyable thriller, featuring a great performance from Weaver as an agorophobic, alcoholic, paranoid criminologist. |
|
| 25 |
The Purple Rose of Cairo 1985, PG) |
|
| 26 |
Guys and Dolls 1955, Unrated) |
|
| 27 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 28 |
Strange Days 1995, R) |
|
| 29 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Bound 1996, R) |
|
| 31 |
Fly Away Home 1996, PG) |
|
| 32 |
Whale Rider 2002, PG-13) |
|
| 33 |
The Truth About Cats & Dogs 1996, PG-13) |
|
| 34 |
The Manchurian Candidate 2004, R) |
|
| 35 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 36 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 37 |
Spellbound 1945, Unrated) |
|
| 38 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 39 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 40 |
Death and the Maiden 1994, R) |
|
| 41 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 42 |
Calamity Jane 1953, G) |
|
| 43 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 44 |
Drop Dead Gorgeous 1999, PG-13) |
|
| 45 |
A Mighty Wind 2003, PG-13) |
|
| 46 |
The Scarlet Pimpernel 1982, Unrated) |














































