My Favorite Movies


  ukcags's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Ingrid Bergman XXX... My wife must never know !!!
2
The 39 Steps 1935,  PG)
3
The Third Man 1949,  Unrated)
4
The Big Sleep 1946,  PG)
5
The Maltese Falcon 1941,  PG)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
Saving Private Ryan 1998,  R)
8
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
9
Catch-22 1970,  R)
10
The Great Escape 1963,  Unrated)
11
Where Eagles Dare 1969,  PG)
12
The Blues Brothers 1980,  R)
13
Land and Freedom 1995,  Unrated)
14
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
15
2001: A Space Odyssey 1968,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments