My Favorite Movies


  uisque's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
3
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
4
The Godfather 1972,  R)
5
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
6
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
7
Reservoir Dogs 1992,  R)
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Stand by Me 1986,  R)
10
Full Metal Jacket 1987,  R)
11
The Godfather, Part II 1974,  R)
12
Wayne's World 1992,  PG-13)
13
Jurassic Park 1993,  PG-13)
14
Forrest Gump 1994,  PG-13)
15
Finding Nemo 2003,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments