My Favorite Movies


  ugotjewed's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
i will admit i am one of those people who stood in line for 4 hours to go to the midnight showign and it was fucking worth it the opening bank robbing scene wus fucking awesome heath ledger may not have been the major star in this movie but he was no doubt the best character in the movie his acting was just so phenominal he made me laugh nearly every time he talked i loved it when he was dressed as the nurse fucking cool but the best part wus when he said watch the pencil dissapear then he slammed the guys face on it haha when batman wus interrogating the joker i couldnt help but shout fuck yes in the theatre cus watching batman beat the shit out of the joker and have him laugh bout it was just to amazing to pass up haha two-face looked pretty fucked up but the only complaint i have about this movie is that it really wasnt clear or not on whether two-face died or not christian bale did a good job to but everyone clearly knows that the focus woudl be on heath ledger and his potrayel of the joker i would not be surprised one bit if he does get an oscar for this maggie gyllenhaal all though not that attractive does a way better job then katie holmes this movie was pretty intense for a PG-13 and i loved every minute of it fans will not be dissapointed with the way chris nolan directs his films he does a better job then tim burton and a fantastic job compared to the mediocre joel schumaker i recommend everyone batman fan or not to go and see one of the best movies of the year
2
Dazed and Confused 1993,  R)
3
Kick-Ass 2010,  R)
4
Scarface 1983,  R)
Scarface
This is the best movie of all time. I take you to all to fucking hell. Im tony montana you fuck with me, you fucking with the best. Thats one of the best lines in the movie. Al Pacinos greatest movie ever in my opinion.
5
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
i never thought i liked musiclas till i saw this johnny depp is a pretty good singer everything about thsi movie wus good i really liked the songs
6
The Boondock Saints 2000,  R)
7
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma)
I have been wanting to watch this movie for a long time, i have read the book which is extremly fucked up. After reading it i hoped to god they would cut otu alot of stuff which they thankfully did. I dont want to see someone shit into someones vagina haha. well after watchintg thought it was going to be a little more disturbing then what it actually was. It was a very disturbing movie but just not as disturbing as some have said. I thought it was a very entertaining film about thirty minutes into it. th efirst thirty minutes are quite boring.
8
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
9
Gummo 1997,  R)
Gummo
This was a very weird movie very disturbing but its really hard not to laugh at the rednecks haha this was one of these movies where you watch and just think what the fuck is wrong with the people who made this
10
The Hangover 2009,  R)
11
Detroit Rock City 1999,  R)
12
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
13
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
holy crap this movie was so kool this was the funniest movie and it should have won the best movie of the year instead of the departed the funniest part was arab terrorist skit
14
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
This movie by far was the best movie i have seen all year i very inspiring moving story. Its just so sad how he left his home and then froze to death 2 years later in alaska. I really enjoyed the movie. The acting was very good. Emile hirsch is an exceptional actor. It actually made me cry near the end of the movie.
15
Sin City 2005,  R)
16
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
great story great acting great movie period the creatures in this movie looked unbeliveable guillermo del toro creates sum of the coolest lookign creatures in any movie this movie is the second best movie i have seen this summer so far iron man of course being first this summer is the rule of the comic book film
17
Jackass - The Movie 2002,  R)
18
Old School 2003,  R)
19
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
i am the master of the clit, i am the clit commander
20
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
21
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
amazingly good but the ending felt a little rushed but otherwise very hilarious jack black and kyle gass are hilarious together
22
300 2007,  R)
300
this movie is absulutely amazing. the visuals the acting, everything was good. I have not seen a better movie then this in a long time
23
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I love the fight scenes
24
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments