My Favorite Movies
| ugot2luvme's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Count of Monte Cristo 2005, Unrated) |
|
| 2 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 3 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13)
I first heard the opera when I was nine and I fell in love with the music and story line. Only four/five years later they make it in a movie and you have no idea how happy I was. Even though the voices of the leading actors aren't all full out opera voices, they get across the emotions of the character much better. |
|
| 4 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 5 |
Ivan Vasilevich Menyaet Professiyu (Ivan the Terrible: Back to the Future) 1973, Unrated) |
|
| 6 |
Sluzhebnyy roman (Office Romance) 1977, Unrated) |
|
| 7 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Limelight 1952, G)
"What is there to fight for? Everything! Life itself! Isn't that enough? To be lived, suffered, enjoyed! What is there to fight for? Life is a magnificent thing. Even to a jellyfish." It brought tears to my eyes. So much truth in those words. "Time is the great author. It always writes the perfect ending." The perfect ending to the truth that lies within us all. |
|
| 9 |
Timeline 2003, PG-13) |
|
| 10 |
My Big Fat Greek Wedding 2002, PG) |
|
| 11 |
Rebel Without a Cause 1955, PG-13) |
|
| 12 |
One Last Dance 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 14 |
American History X 1998, R) |
|
| 15 |
Fight Club 1999, R) |















