My Favorite Movies


  1. UglyThing
  2. Ugly

Horror is my fave genre, no doubts. I'm a nostalgic of B&W and of all those 50s-70s technicolor movies.

  UglyThing's Rating My Rating
1
Frankenstein 1931,  Unrated)
2
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
3
Dracula 1931,  Unrated)
4
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
5
The Curse of Frankenstein 1957,  Unrated)
6
The Black Cat 1934,  Unrated)
7
The Body Snatcher 1945,  Unrated)
8
The Mummy 1932,  Unrated)
9
The Old Dark House 1932,  Unrated)
The Old Dark House
have a potato...? haha this movie sparks of black humor and suspence. Whale did a super job: i waited, waited for the murders but...damned he screwed me up!! Scary face of Boris and madness of dark house's people it promised me an hour of terror. I've really enjoyed the unexpected plot. A classic.
10
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) 1964,  Unrated)
11
Horror Hotel 1960,  PG-13)
12
The Mask of Fu Manchu 1932,  Unrated)
The Mask of Fu Manchu
Yeah, this a nice movie, full of 'orient' mood and adventure but i's not soo 'SADISTIC' as reported by many critics.
I love it due to the exciting acting of THE UNCANNED ZAR BORIS!!
13
The Ghoul 1933,  Unrated)
14
The Raven 1935,  Unrated)
15
The Walking Dead 1936,  G)
16
Before I Hang 1940,  Unrated)
17
Isle of the Dead 1945,  Unrated)
18
White Zombie 1932,  Unrated)
19
Murders in the Rue Morgue 1932,  Unrated)
20
Mark of the Vampire 1935,  G)
21
The Black Cat 1941,  PG)
22
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) 1932,  Unrated)
23
House of Usher (The Fall of the House of Usher) 1960,  Unrated)
24
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) 1961,  Unrated)
25
Tales of Terror 1962,  Unrated)
Tales of Terror
Yeah, Corman 5 stars movie!!!...Why? It is his best attempt to mix irony, fun and terror. V.Price isn't so happy for Leonore's arrival, he put hate and irony in his words...delicious!!The Contest between a Fucker Sommelier (Vincent is a God!!) and the Cheated,Drunk 'Montresor' (P.Lorre is one of my faves, a great actor)! And the face of Vincent in the Case of Mr. Valdemar? This is a true mix of unbelievable fun and terror! Haha, that sweet swiss chocolate draining everywhere...great!!
26
The Masque of the Red Death 1989,  R)
The Masque of the Red Death
This is another great Vincent's performance !
The original tale of Mr. Poe it's legendry and it thrills me everytime i read it. I' like to enjoy also a b&w photo-fanzine and the art of Tom Sutton from those incredible Creepy/Eerie comics.
Movie is soo great.
Corman and Matheson they well put inside the movie the 'Hop Frog' tale, and i like a lot the scene of that idiot (Magee) who's burned alive. The mix of horror and adventure it's perfect. Faces of Vincent have a superior degree of evilness. Unforgettable ending.
27
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) 1963,  R)
28
The Tomb of Ligeia (Tomb of the Cat) 1964,  PG)
29
House of Wax 1953,  Unrated)
30
House On Haunted Hill 1959,  PG)
31
The Abominable Dr. Phibes 1971,  PG-13)
32
Dr. Phibes Rises Again! 1972,  PG-13)
33
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) 1973,  R)
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder)
Great Vincent hairing a 70s wig. Hahaha! VP liked such kind of movie, for sure. Here it's the revenge of the Literature and Art vs the new wave of pseudo-critics.
A great WS's actor became mad since he had not the prize. Let's kill 'em all, those critics. They are a blatant bunch of corrupted minds. A theatre of funny murderings.
34
The Tingler 1959,  Unrated)
35
The Conqueror Worm (Witchfinder General) 1968,  Unrated)
36
Twice-Told Tales (The Corpse-Makers) (Nights of Terror) 1963,  Unrated)
Twice-Told Tales (The Corpse-Makers) (Nights of Terror)
Released in Italy as 'L'esperimento del Dr. Zagros' it's one of my dreams. I want to see it in italian language but it's impossible to find a tape elsewhere. N.Hawthorne wrote some great fantastic stories and i'm sure Vincent's perfomance it's a boss. OK, i will wait some more time, otherwise i'll order it in Usa...Roderick Usher (secretary of V.P. fan club) he promised me a 'pit and pendulum' torture if i can't provide a copy of this movie!!!
37
Madhouse (The Madhouse of Dr. Fear)(Deathday)(The Revenge of Dr. Death) 1974,  PG)
38
The Monster Club 1981,  Unrated)
The Monster Club
welcome to monster club ! Pretty Things and other new wave/punksters they performed weird musics. The 3 segments are decent (like that one with D.Pleasence) and yes, a Vampire has to deliver an ironic 'j'accuse' to the human race.
ahhh poor good old monsters...
39
House of the Long Shadows 1982,  PG)
House of the Long Shadows
the last hurrah of my heroes...a sad movie, for me. Weird murders in a Old dark house: i cried...
40
Premature Burial 1962,  Unrated)
41
The Beast with Five Fingers 1946,  Unrated)
42
The Boogie Man Will Get You 1942,  Unrated)
43
The Wolf Man 1941,  Unrated)
44
Son of Frankenstein 1939,  Unrated)
45
The Ghost of Frankenstein ,  Unrated)
46
Frankenstein Meets the Wolf Man 1942,  Unrated)
47
House of Frankenstein 1944,  Unrated)
48
House of Dracula 1945,  Unrated)
49
The Mummy's Tomb 1942,  Unrated)
50
The Mummy's Curse 1944,  Unrated)
51
The Mummy's Ghost 1944,  Unrated)
52
Curse of the Crimson Altar 1968,  PG)
53
The Mummy 1959,  Unrated)
54
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975,  R)
55
Night of the Living Dead 1968,  R)
56
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
greatest monster of it all.
57
Lust for a Vampire 1971,  R)
58
The Wicker Man 1974,  R)
59
Dracula A.D. 1972 1972,  PG)
60
Dracula Has Risen from the Grave 1969,  G)
61
Scars of Dracula 1970,  R)
62
Dracula - Prince of Darkness 1966,  Unrated)
63
The Satanic Rites of Dracula 1974,  R)
64
Taste the Blood of Dracula 1970,  PG)
65
The Devil Rides Out 1968,  G)
66
The House That Dripped Blood 1971,  PG)
67
Bride of the Monster 1955,  Unrated)
68
Frankenstein and the Monster from Hell 2003,  R)
69
The Evil of Frankenstein 1964,  Unrated)
The Evil of Frankenstein
Doubtless a wrong movie. It reminds too much of the 30s plot but Hammer hadn't to copy those plots. It was a monkey business. ok it happens...
70
Jesse James Meets Frankenstein's Daughter 1965,  Unrated)
71
The Revenge of Frankenstein 1958,  Unrated)
72
Dracula vs. Frankenstein 1971,  PG)
Dracula vs. Frankenstein
I watched years ago and taped on vhs. Funny movie, a psychedelic horror. Hey, there is Forrest J.Ackermann as a victim of the Monster. Dracula dismembers piece by piece the Monster (funny scene). Groton is a zombie-a-like and he' a 'molester' of lovers (it's bad, man! haha!) J.C.Nash is on wheelchair and meet the guillotine, Russ Tamblyn is pulverized from the deadly ray of Dracula's ring (damn..i like Russ). Have to watch it once more!
73
Frankenstein Must Be Destroyed 1969,  PG)
Frankenstein Must Be Destroyed
damn where is the scene of rape?? i have a copy of movie from italian Tv only.
I WANNA SEE THE RAPE SCENE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! is it true?
74
The Horror of Frankenstein 1970,  R)
The Horror of Frankenstein
action speaks louder. Great Bates, good actor and good looking guy. A dandy...it looks like Ray Davies of the Kinks.
75
Frankenstein Created Woman 1967,  Unrated)
76
I Was a Teenage Frankenstein 1957,  Unrated)
77
Frankenstein - 1970 1958,  Unrated)
78
Frankenstein: The True Story 1973,  Unrated)
79
Terror of Frankenstein 1975,  Unrated)
80
Frankenstein 1973,  Unrated)
81
Frankenstein's Daughter 1958,  Unrated)
82
Tales from the Crypt 1972,  PG)
83
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
84
The Skull 1965,  PG)
85
Shock Waves 1977,  PG)
86
Twins of Evil 1971,  R)
87
Creeping Flesh 1972,  PG)
88
The Legend of the 7 Golden Vampires 1974,  R)
89
The Vampire Lovers 1970,  R)
The Vampire Lovers
no info available? WTF!!! should i review it?
90
Dracula 1958,  Unrated)
91
The Abominable Snowman 1957,  Unrated)
92
And Now the Screaming Starts 1973,  R)
93
The Gorgon 1964,  Unrated)
94
Blood Beast Terror 1969,  G)
95
Dr. Terror's House of Horrors (The Blood Suckers) 1965,  Unrated)
96
I, Monster 1971,  PG)
97
Torture Garden 1967,  Unrated)
98
The Flesh and The Fiends 1960,  Unrated)
The Flesh and The Fiends
It's a 16:9 dvd and i have a small TV...good b&w. have lotsa fun. It's a great version of the story of Dr. Knox, a well respected Doctor and Professor of anathomy who needs (fresh, if it's possible) corpses for his studies. A couple of 'Genlemens' Burke and Hare (great Donald P.) they start a good cooperation with him...and they provide many bodies for the doc.
When psycotic villains will murder Christopher and Mary (a sad love story, effectly) and a kid, they are discovered from police and punished. Burke is hanged (haha great irony before hangin') . Smarter Hare escapes from hangin' but he will have a right punishment from local underdogs.
Knox hasn't condemned by the Court for the murders but he understands he closed an eye (...left eye) about crimes of burke and hare just to satisfy his proud, his ego.
Knox got the lesson of humilty.
It is a dr. Frankenstein-a-like movie and that's good, of course.
99
The Curse of the Werewolf 1961,  Unrated)
100
Countess Dracula 1972,  PG)
101
The Phantom of the Opera 1962,  Unrated)
102
The Man Who Could Cheat Death 1959,  Unrated)
103
The Two Faces of Dr. Jekyll (Dr. Jekyll and Mr. Hyde) 1960,  Unrated)
104
The Mummy 1959,  Unrated)
105
House of the Damned 1963,  Unrated)
106
Asylum (House of Crazies) 1972,  PG)
107
Curse of the Voodoo (Voodoo Blood Death) (Lion Man) (Curse of Simba) 1965,  Unrated)
108
Death Curse of Tartu (Curse of Death) 1966,  Unrated)
109
Night of Dark Shadows (Curse of Dark Shadows) 1971,  PG)
110
House of the Living Dead (Curse of the Dead) (Doctor Maniac) 1973,  PG)
House of the Living Dead (Curse of the Dead) (Doctor Maniac)
poor quality dvd. Bad colours and the soud goes up and down. It's really hard to see 'night scenes' and sometimes to understand whole lines from the actors,! I liked movie. A '800que horror it's good, some voodoo or magic rites are on the air, and there is a caped killer (a lame one) and a mad doc around!
Beauty Mary Anne arrives in Africa to marry Michael. Mom of Michael she tries to beware her, to send her back home, there is an accursed story of crazies in that Family. A good Doc warned Mary Anne of the danger of that House too, but Mary Anne wants to marry handsome blonde Michael.
Good scary moments in plantation and nightmares for Mary Anne ! Some people is ferociously killed. The grande finale: an organ it plays all alone and the madness it arrives, a totally madness.
111
The Curse of the Cat People 1944,  Unrated)
112
The Return of Dracula (The Curse of Dracula) (The Fantastic Disappearing Man) 1958,  PG)
113
The Rats Are Coming! The Werewolves Are Here! (The Curse of the Full Moon) 1972,  PG)
114
The Picture of Dorian Gray 1945,  Unrated)
115
Diary of a Madman 1963,  R)
Diary of a Madman
Le Horlŕ de G. De Maupassaint ...i have huge collection of horror books (no modern horror,pls) and the movie it's great. Honest, Perfect Judge Cordier (V.Price) has been possessed by le Horlŕ when he visited a condemned to death. Cordier kills the man to protect himself. Le Horlŕ is a spirit but it's his dark side, effectly. Cordier has the hobby to be sculptor, and he pick up a nice model and then became lovers. But the Horlŕ asks he killed her (nice and cold Vincent!) . Cordier realizes that he must destroy himself so to stop the evilness...ending it's a Corman-a-like fire.
116
Dead of Night (Deathdream) 2000,  R)
117
Rosemary's Baby 1968,  R)
118
Crucible of Horror (The Velvet House) 1971,  PG)
119
Race With the Devil 1975,  PG)
120
Circus of Horrors (Phantom of the Circus) 1960,  Unrated)
Circus of Horrors (Phantom of the Circus)
Maniac plastic surgeon Rossiter (A.Driffing is a great villain in evil roles) steals the ownership of a crap circus. How?...not to move a finger to save previous owner who's taking a warm hugh from a big bear...it's a good way, hehe!
Schuler (new name of Rossiter) has some good ideas how to increase his activities: he 'repairs' some disfigured whores who then they become great artists for his circus. Schuler wants sex too and when those babes try to leave the circus, he has no mercy for them! His assistants provides to kill all victims during the shows (i.e. good suspence awaiting a murder by knife). Deaths by accident, of course...
I've got some fun when an angry Gorilla seeks for revenge vs Schuler...and Schuler kill the Gorilla haha!
Usual unhappy end for the villain...damn...
121
Chamber of Horrors 1940,  Unrated)
122
Horror Hospital (Computer Killers) (Doctor Bloodbath) 1973,  PG)
Horror Hospital (Computer Killers) (Doctor Bloodbath)
have dvd need to see it
123
Dementia (Daughter of Horror) 1955,  Unrated)
124
The Shuttered Room (Blood Island) 1967,  Unrated)
125
Frogs 1972,  PG)
126
The Uncanny 1978,  Unrated)
127
The Uninvited 1944,  Unrated)
128
Dead of Night 1945,  R)
129
Captain Kronos - Vampire Hunter 1974,  R)
130
The Kiss of the Vampire (Kiss of Evil) 1963,  R)
131
Vampyr - Der Traum des Allan Grey 1931,  Unrated)
132
The Vampire 1957,  PG)
133
Doctor X 1932,  Unrated)
134
Mystery of the Wax Museum 1933,  Unrated)
135
The Devil-Doll 1936,  Unrated)
136
Cat People 1942,  R)
137
Freaks 1932,  Unrated)
138
Blood Freak 1972,  R)
139
She Freak 1967,  Unrated)
140
Indestructible Man 1956,  Unrated)
141
Son of Dracula 1943,  Unrated)
142
Man Made Monster 1941,  Unrated)
143
Bride of the Gorilla 1951,  Unrated)
144
Dead Man's Eyes 1944,  Unrated)
145
Calling Dr. Death 1943,  Unrated)
146
The Devil's Messenger 1961,  PG)
147
Cobra Woman 1944,  Unrated)
148
Weird Woman 1944,  Unrated)
149
Gallery of Horrors 1992,  Unrated)
150
Blood from the Mummy's Tomb 1971,  PG)
151
The Mummy's Hand 1940,  Unrated)
152
The Mummy's Shroud 1967,  Unrated)
153
The Dunwich Horror 1970,  R)
154
The Werewolf of Washington 1973,  PG)
The Werewolf of Washington
sorry i mixed this one with another movie. I have some troubles to find original titles of movies! here it's Dean Stockwell...well!
155
Night of the Eagle (Burn, Witch, Burn! ) 1962,  Unrated)
156
Blood Feast 1963,  Unrated)
157
The Wizard Of Gore 1970,  R)
158
Two Thousand Maniacs 1964,  Unrated)
159
Color Me Blood Red 1964,  Unrated)
160
The Gore-Gore Girls 1972,  R)
161
The Gruesome Twosome 1967,  Unrated)
162
Something Weird 1967,  Unrated)
163
A Taste of Blood (The Secret of Dr. Alucard ) 1967,  Unrated)
164
I Bury the Living 1958,  Unrated)
165
Dracula 1973,  R)
166
The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1968,  Unrated)
167
The Deadly Bees 1967,  PG)
The Deadly Bees
This has a special guest star...one of my fave UK 60s mod/freakbeat band: The Creation (i have video of their perfomance only...i need to watch whole movie, in italian language)!
168
The Ghoul (The Thing in the Attic) 1975,  R)
169
The Most Dangerous Game 1932,  Unrated)
170
Dead Men Walk 1943,  Unrated)
171
The Flying Serpent 1946,  Unrated)
172
Condemned to Live (Demon of Doom) 1935,  Unrated)
173
The Sorcerers 1967,  Unrated)
The Sorcerers
have dvd to see...
174
Corridors of Blood 1959,  Unrated)
175
Grip of the Strangler (The Haunted Strangler) 1958,  Unrated)
176
The Devil Commands (The Devil Said No) 1941,  Unrated)
177
Lights Out and Other Supernatural Tal 2005,  Unrated)
178
The Man Who Changed His Mind 1936,  Unrated)
179
The Man They Could Not Hang 1939,  Unrated)
180
The Black Room 1935,  Unrated)
181
13 Ghosts 1960,  Unrated)
182
Snake People 2003,  Unrated)
183
The Reptile 1966,  Unrated)
The Reptile
la morte arriva strisciando. can't find italian version yet.
184
My Son the Vampire 1952,  Unrated)
185
Scream, Baby, Scream (Nightmare House) 1969,  R)
186
Werewolves On Wheels 1971,  R)
187
Demons of the Mind (Blood Evil)(Nightmare of Terror)(Blood Will Have Blood) 1972,  R)
188
Witches' Hammer (Kladivo na carodejnice) 1969,  Unrated)
189
The Witches (The Devil's Own) 1966,  Unrated)
190
Black Friday 1934,  Unrated)
191
House of Evil,(Dance of Death) 1968,  PG)
192
Juggernaut 1936,  Unrated)
193
Destination Nightmare 1958,  Unrated)
194
The Ghost of Dragstrip Hollow 1959,  Unrated)
195
Witch Who Came From the Sea 1976,  R)
196
Salem's Lot 1979,  PG)
197
To The Devil A Daughter 1976,  R)
198
Craze, (Demon Master) 1974,  R)
Craze, (Demon Master)
italian version: Il buio macchiato di rosso. With J.Palance, Hugh Griffith,Diana Dors, Martin Potter. Director is Freddie Francis. I added picture of italian Dvd. An antiquarian (J.Palance)he's a believer of Chuko (African Idol). Something's wrong in his mind...and he starts to kill (as sacrifice) people to his God for obtaining powerness and richness. Palance is outta mind! A nice movie for outta mind folks.''
199
Squirm 1976,  R)
Squirm
i carnivori venuti dalla savana. Weird movie!!!! I remember we've been warned about vomiting on theater. Effectly the squirms are disgusting...ahah me and my fellows we laughed a lot about (squirm=verme in italian) Verm..ont, Verm..outh etc
200
Blood of Ghastly Horror 1972,  Unrated)
201
Billy the Kid versus Dracula 1966,  Unrated)
202
The Unearthly 1957,  Unrated)
203
Revenge of the Zombies 1943,  Unrated)
204
Blood of Dracula's Castle, (Castle of Dracula) 1967,  Unrated)
205
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
Phantom of the Opera
grrr whatta boring movie. First class production. Too much for me.
206
Burnt Offerings 1976,  R)
207
The Curse of the Mummy's Tomb 1965,  Unrated)
208
Trog 1970,  PG)
209
Rabid 1977,  R)
210
I Drink Your Blood 1971,  R)
211
Vampire Circus 1971,  PG)
212
Kyuketsuki Gokemidoro (Body Snatcher from Hell)(Goke the Vampire) 1969,  Unrated)
213
Count Dracula & His Vampire Bride 1978,  R)
214
Return of the Vampire 1944,  Unrated)
215
Blood Bath (Track of the Vampire) 1966,  Unrated)
216
Grave of the Vampire (Seed of Terror) 1977,  PG)
217
Blood on Satan's Claw 1970,  R)
218
Satan's Black Wedding 1975,  R)
219
The Touch of Satan (Curse of Melissa) 1970,  PG)
220
Asylum of Satan 1972,  PG)
221
The Brotherhood of Satan 1971,  PG)
222
The Redeemer: Son of Satan! 1978,  R)
223
Daughters of Satan 1972,  R)
224
The Devil's Rain 1975,  PG)
225
Devil Bat 1941,  PG-13)
226
The Double Garden (The Devil Garden) (The Revenge of Dr. X) (Venus Flytrap) 1970,  Unrated)
227
Curse of the Demon 1958,  Unrated)
228
Blacula 1972,  PG)
229
Scream, Blacula, Scream! 1973,  PG)
230
How to Make a Monster 1958,  Unrated)
231
The Mad Monster 1942,  Unrated)
232
The Undying Monster (The Hammond Mystery) ,  PG)
233
The Monster Maker 1944,  Unrated)
234
The Beast Must Die (Black Werewolf) 1974,  PG)
235
I Was a Teenage Werewolf 1957,  Unrated)
236
The Werewolf 1956,  Unrated)
237
The Boy Who Cried Werewolf 1973,  R)
The Boy Who Cried Werewolf
i downgraded movie because i do not like boys in horror movies! I can't resist to watch boys in danger and most of all when it's their Dad who's a werewolf!!! More...poor hippies...ok a lot of them they were wussies, just 'dad's sons' looking for drugs and free sex. But, peace and love are not empty words. Good irony about fake idols, anyway.
238
Cry of the Werewolf 1944,  Unrated)
239
Legend of the Werewolf, (Plague of the Werewolves) 1975,  R)
240
The Fearless Vampire Killers 1967,  Unrated)
241
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
Abbott and Costello Meet Frankenstein
I started 'the horror movies initiation' to my 9yr old nephew. I thought a spoof like this one it had to be a good first lesson. I knew he watched and enjoyed Men in Black 1 ... I thought to myself: it's time the boy meet a funny Frankenstein monster!! Argh, i was wrong! Right before the second half of the movie, my 'terrorized' nephew he escaped from the room and he screamed to me: 'Ugly Evil Uncle' ! Damn, the world is upside down !
242
Abbott and Costello Meet the Invisible Man 1959,  Unrated)
243
Vampire Hookers 1978,  R)
244
Mad Monster Party 1968,  G)
245
The Comedy of Terrors (The Graveside Story) 1964,  Unrated)
246
The Raven 1963,  G)
247
Zoltan, Hound of Dracula (Dracula's Dog) 1978,  R)
248
Dracula 1979,  R)
249
Dracula's Daughter 1936,  Unrated)
250
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1941,  Unrated)
251
Dr. Jekyll and Sister Hyde 1971,  PG)
252
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1931,  Unrated)
253
Tales of Frankenstein 1958,  Unrated)
254
Ghost of Frankenstein 1942,  Unrated)
255
The Oblong Box (Dance, Mephisto) 1969,  PG)
256
The Hands of Orlac (Hands of a Strangler) 1960,  PG)
257
The Creeping Flesh 1973,  Unrated)
258
From Beyond the Grave (Creatures) (Tales from the Beyond) (The Undead) 1973,  PG)
259
Night of the Ghouls 1959,  Unrated)
260
The Mad Magician 1954,  Unrated)
261
The Vault of Horror (Tales from the Crypt, Part II) 1973,  R)
262
The Corpse Vanishes 1942,  Unrated)
263
The Ape Man (Lock Your Doors) 1943,  Unrated)
264
Zombies on Broadway 1944,  Unrated)
265
Scared to Death (Accent on Horror) (The Autopsy) 1947,  Unrated)
266
The Man With Nine Lives (Behind the Door) 1940,  Unrated)
267
The Ape 1940,  Unrated)
268
Voodoo Island (Silent Death) 1957,  Unrated)
269
Donovan's Brain 1953,  Unrated)
270
Brain of Blood (The Undying Brain) 1971,  R)
271
The Haunted Palace 1963,  Unrated)
272
From Hell It Came 1957,  Unrated)
273
The Innocents 1961,  Unrated)
274
The Legend of Hell House 1973,  PG)
275
The Mask (Eyes from Hell) (Face of Fire) 1961,  Unrated)
276
The Ghastly Ones (Blood Rites) 1968,  Unrated)
277
Guru the Mad Monk 1971,  R)
278
Trilogy of Terror 1975,  R)
279
Ring of Terror 1962,  Unrated)
280
Experiments in Terror 1961,  Unrated)
281
Terror Is A Man 1959,  Unrated)
282
Kolchak: The Night Stalker 1974,  Unrated)
283
Duel 1972,  PG)
284
The Night Strangler 1973,  Unrated)
285
The Thing With Two Heads 1972,  PG)
286
Zombies (I Eat Your Skin)(Voodoo Blood Bath)(Zombie Bloodbath) 1978,  Unrated)
287
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies 1963,  Unrated)
288
I Walked With a Zombie 1943,  PG)
289
King of the Zombies 1941,  Unrated)
290
The Plague of the Zombies 2012,  Unrated)
291
Revolt of the Zombies 1936,  Unrated)
292
The Child (Kill and Go Hide)(Zombie Child) 1977,  R)
293
Zombies of Mora Tau (The Dead That Walk) 1957,  Unrated)
294
Teenage Zombies 1958,  Unrated)
295
The Body Beneath 1970,  R)
296
The Man Without a Body 1957,  Unrated)
297
Mudeomeseo naon shinrang (Bride from the Grave) 1963,  Unrated)
298
Bloody Murder 1973,  R)
299
Track of the Moon Beast 1976,  PG)
300
Isle of the Snake People 1971,  Unrated)
301
Count Yorga, Vampire 1970,  PG-13)
302
Cry of the Banshee 1970,  PG)
303
Eaten Alive 1976,  R)
304
The Four Skulls of Jonathan Drake 1959,  Unrated)
305
Konga 1961,  Unrated)
306
Daughter of Dr. Jekyll 1957,  Unrated)
307
Mad Love 1935,  Unrated)
308
The Dark Eyes of London (Dead Eyes of London) (The Human Monster) (Dr. Orloff) 1939,  PG)
309
The Seventh Victim 1943,  Unrated)
310
Nothing But the Night (The Devil's Undead) (The Resurrection Syndicate) 1972,  PG)
311
The Man Who Haunted Himself 1970,  PG)
312
Dominique (Avenging Spirit) (Dominique Is Dead) 1979,  PG)
313
Devils of Darkness 1965,  Unrated)
314
Berserk 1967,  Unrated)
315
The Strange Door (Robert Louis Stevenson's The Strange Door ) 1951,  Unrated)
316
The Black Castle 1952,  Unrated)
317
Blood Shack 1980,  Unrated)
318
Evil Come Evil Go 1972,  Unrated)
319
The Mutations (The Freakmaker) (Dr. of Evil) 1974,  R)
320
Seizure (Queen of Evil) (Tango macabre) 1974,  PG)
321
Satan's Slave (Evil Heritage) 1976,  R)
322
Something Evil 1971,  Unrated)
323
Good Against Evil 1977,  R)
324
Naked Evil (Exorcism at Midnight ) 1973,  Unrated)
325
The Omen 1976,  R)
326
The Exorcist 1973,  R)
327
The Return of Count Yorga (The Abominable Count Yorga) 1971,  PG)
The Return of Count Yorga (The Abominable Count Yorga)
It' the sequel of Count yorga, vampire.
The mood is good, scary scenes are effectives. The attack of female vampires (rised from a cemetery as they are zombies) for kidnapping 'the new wife' of Yorga it's good and the final battle between vampires and 'the good ones' has some scary moments (and fun too when there are wussy policemen around...). I enjoyed several thrilling sequences and those famous inn-joke when Yorga he's watching on tv 'vampire lovers' and he asks for silence since he's enjoying the movie!! Ha, setting is modern times, no more gothic castles or horses...Yorga has a beauty car!
328
Deathmaster 1972,  PG)
329
Garden of the Dead (Tomb of the Undead) 1974,  PG)
330
Curse of the Undead 1959,  Unrated)
331
The Undead 1957,  Unrated)
332
She-Wolf of London (The Curse of the Allenbys) 1946,  Unrated)
333
Curse of the Faceless Man 1958,  Unrated)
334
Curse of the Headless Horseman 1972,  Unrated)
335
The Headless Ghost 1959,  Unrated)
336
Blood Sucking Freaks (Bloodsucking Freaks) 1975,  R)
337
The Other 1972,  PG)
338
Kaidan hebi-onna (Snake Woman's Curse) (Ghost Story of the Snake Woman) 1968,  Unrated)
339
She sha shou (The Killer Snakes) (Killer Snakes... The Hiss of Death) 1974,  Unrated)
340
Invisible Ghost (Murder by the Stars)(The Phantom Killer) 1941,  PG-13)
341
The Brute Man 1946,  Unrated)
342
Don't Be Afraid of the Dark (Nightmare) 1973,  Unrated)
343
Nightmare in Wax (Crimes in the Wax Museum) 1969,  R)
344
The Devil's Hand 1961,  Unrated)
345
Scream of the Wolf 1974,  R)
346
Moon of the Wolf 1972,  PG)
347
Frozen Scream 1980,  Unrated)
348
Creature from the Haunted Sea 1961,  Unrated)
Creature from the Haunted Sea
A great demented movie. At last i purchased a dvd here in Italy with italian subtitles. That's great to understand those outta mind lines, it worth one star moreI Liked the 'Cuba revolucion' comics...and the monster, for sure !
349
Jack the Ripper 1959,  Unrated)

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. flixsterman
    flixsterman posted 2 years ago

    Fantastic list!

  2. SirPant
    SirPant posted 17 months ago

    I have some watching to do!