Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ufo9038's Rating My Rating
1
The Bucket List 2007,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
3
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
4
V for Vendetta 2006,  R)
5
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
6
Australia 2008,  PG-13)
Australia
OVERWHELMING!! I had never thought I would watch this movie because of the cheesy title translation they provided here and because it was out on cinema at the same time with Twilight and Transformer 3; in fact I bought the ticket with no options left. HOWEVER it was one of the shiniest movies I've seen in the past couple years!! Great camera shots, fairytale storyline (despite the frowned-upon title translation, there were mushiness minimized) and the cast rox!!! (Hugh Jackman!!!! <3 <3 <3) What I take a pity is the lack of effervescent OSTs to match with the vivid, airy, grand nature background. But that's enough to earn this movie these stars. Truly remarkable!
7
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Very entertaining!!
8
The Namesake 2006,  PG-13)
The Namesake
Simple, but it touched.
9
The Producers 2005,  PG-13)
10
Stardust 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments