My Favorite Movies


  uchpa's Rating My Rating
1
Akira 1988,  R)
Akira
best anime ever
2
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
best vampire movie ever
3
Berserk 2002,  Unrated)
Berserk
2nd best anime ever
4
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
amazing movie, must see
5
American History X 1998,  R)
American History X
touching and violent. a masterpiece of film
6
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
best horror movie ever
7
The Godfather 1972,  R)
8
Spirited Away 2001,  PG)
9
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
10
Donnie Darko 2001,  R)
11
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
12
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
Ponyo 2008,  G)
15
The Breakfast Club 1985,  R)
16
The Shining 1980,  R)
17
Ranma 1/2: Kessen Tôgenkyô! Hanayome o torimodose!! (Nihao My Concubine) 1994,  Unrated)
18
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
19
Sophie's Choice 1982,  R)
20
Paprika 2006,  R)
21
Fight Club 1999,  R)
22
Aliens 1986,  R)
23
Babel 2006,  R)
24
Full Metal Jacket 1987,  R)
25
Seven Pounds 2008,  PG-13)
26
GoodFellas 1990,  R)
27
The Notebook 2004,  PG-13)
28
Macross Plus 1994,  Unrated)
29
Grandma's Boy 2006,  R)
30
Rurouni Kenshin 1997,  Unrated)
31
Yojimbo 1961,  Unrated)
32
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
33
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
36
Ghost in the Shell 1996,  R)
37
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
38
Suicide Club 2002,  R)
39
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
42
History of the World -- Part I 1981,  R)
43
3x3 Eyes 1991,  Unrated)
44
Ju Rei:Uncanny 2004,  Unrated)
45
Jurassic Park 1993,  PG-13)
46
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
47
Beetlejuice 1988,  PG)
48
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
49
Bleach (TV SHOW) 2004,  Unrated)
50
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments