Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. TyrcaMill
  2. Cameron

Give list a short description

  TyrcaMill's Rating My Rating
1
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
Love all the actors, Mark Wahlberg and Jason Statham and Mos Def and Seth Green make the perfect cast. My favorite crime movie. Stylized and not a single gun and great music.
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Perfect Movie.
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The best Sci-Fi ever!!!
4
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Best superhero movie ever! The way Batman should be!
5
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Best Bond film ever made.
6
Memento 2000,  R)
Memento
A movie that keeps you on the edge of your seat and digs deep into your mind,
7
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
It's not an illusion, just a really good one.
8
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Keeps up with the pace of the first one and then some.
9
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
A well told masterpeice.
10
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
OMG, what a great experience to watch.
11
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Great performances and writing makes Twelve Monkeys more than memorable, a must see for Sci-Fi fans!
12
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
A well rounded mix of gore love and more!
13
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Beat us at our own game of action movies!
14
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Perfect!
15
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Disturbingly Profound!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments