My Favorite Movies


  Tyrana's Rating My Rating
1
Dragonball Z 5: Tobikkiri no saikyō tai saikyō (Cooler's Revenge) 2001,  Unrated)
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
3
The Godfather 1972,  R)
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
5
GoodFellas 1990,  R)
6
Casino 1995,  R)
7
The Untouchables 1987,  R)
8
A Bronx Tale 1993,  R)
9
Once Upon a Time in America 1984,  R)
10
Taxi Driver 1976,  R)
11
The Age of Innocence 1993,  PG)
12
The Last of the Mohicans 1992,  R)
13
In the Name of the Father 1993,  R)
14
My Beautiful Laundrette 1985,  R)
15
Spartacus 1960,  PG-13)
16
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
17
The English Patient 1996,  R)
18
Casablanca 1942,  PG)
19
Citizen Kane 1941,  PG)
20
Touch of Evil 1958,  PG-13)
21
The Third Man 1949,  Unrated)
22
Laura 1944,  Unrated)
23
The Shanghai Gesture 1941,  Unrated)
24
Ryan's Daughter 1970,  R)
25
The Quiet Man 1952,  Unrated)
26
How Green Was My Valley 1941,  Unrated)
27
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
28
Mary of Scotland 1936,  Unrated)
29
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
30
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
31
Blonde Venus 1932,  Unrated)
32
His Girl Friday 1940,  Unrated)
33
Chicken Run 2000,  G)
34
Greed 1924,  Unrated)
35
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
36
All About Eve 1950,  PG)
37
Jezebel 1938,  Unrated)
38
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
39
The Petrified Forest 1936,  Unrated)
40
The Letter 1940,  Unrated)
41
The Little Foxes 1941,  PG-13)
42
The Wrong Man (1957) ,  Unrated)
43
On Golden Pond 1981,  PG)
44
L'Atalante 1934,  Unrated)
45
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
46
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
47
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
48
The Conversation 1974,  PG)
49
The Elephant Man 1980,  PG)
50
My Left Foot 1989,  R)
51
Blue Velvet 1986,  R)
52
Rowing with the Wind (Remando al viento) 1987,  R)
53
What Have I Done to Deserve This? (Qu he hecho yo para merecer esto!!) 1984,  Unrated)
54
Law of Desire 1986,  NC-17)
55
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
56
El Sur (The South) 1983,  Unrated)
57
The Great Dictator 1940,  G)
58
Modern Times 1936,  G)
59
A Woman of Paris 1923,  Unrated)
60
Monsieur Verdoux 1947,  Unrated)
61
Limelight 1952,  G)
62
City Lights 1931,  G)
63
The Circus 1928,  G)
64
The Gold Rush 1925,  Unrated)
65
The Kid ,  Unrated)
66
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
67
Sleepy Hollow 1999,  R)
68
Ed Wood 1994,  R)
69
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
70
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
71
Pale Rider 1985,  R)
72
Unforgiven 1992,  R)
73
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
74
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
75
Mystic River 2003,  R)
76
The Shawshank Redemption 1994,  R)
77
Paint Your Wagon 1969,  PG-13)
78
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
79
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
80
Frankenstein 1931,  Unrated)
81
Gods and Monsters 1998,  R)
82
Dracula 1931,  Unrated)
83
Cry Freedom 1987,  PG)
84
Fallen 1998,  R)
85
John Q 2001,  PG-13)
86
Philadelphia 1993,  PG-13)
87
The Bone Collector 1999,  R)
88
Devil in a Blue Dress 1995,  R)
89
L.A. Confidential 1997,  R)
90
Seven (Se7en) 1995,  R)
91
The Funeral 1996,  R)
92
Ace in the Hole (The Big Carnival) 1951,  Unrated)
93
Sabrina 1954,  Unrated)
94
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
95
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
96
The Apartment 1960,  Unrated)
97
Irma La Douce 1963,  Unrated)
98
The Fortune Cookie 1966,  Unrated)
99
The Odd Couple 1968,  G)
100
The Front Page 1974,  PG)
101
One, Two, Three 1961,  Unrated)
102
Emma 1996,  PG)
103
Sense and Sensibility 1995,  PG)
104
Barry Lyndon 1975,  PG)
105
Amadeus 1984,  PG)
106
The Madness of King George 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments