My Favorite Movies


  Typhus's Rating My Rating
1
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
its a grate movie you have got to see it
2
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
its another grate movie see it also true about the way we treat the environment and the animals that live in it
3
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
this movie is what got me into the anime movies its grate
4
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
its exciteing fun n grate
5
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
blood and guts and swords just the way i like it lol grate story line
6
Underworld 2003,  R)
Underworld
a grate fun movie
7
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
a grate story line
8
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
ive seen the dubed version its a really good movie
9
Castle in the Sky 1989,  PG)
Castle in the Sky
its a good movies
10
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
Porco Rosso (Kurenai no buta)
its good but not the best out of the 1s ive alredy said about lol
11
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
i want this on dvd its a fun movie
12
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
a esxciteing movie
13
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
a good story line
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
blood and guts yum
18
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
its cool full of blood and gr8
19
Sin City 2005,  R)
20
Ice Age 2002,  PG)
21
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
22
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
it was interesting
23
X-Men 2000,  PG-13)
24
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
out of the 3 id say this 1 is the better 1
25
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
28
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
DOA: Dead or Alive
ive just got it 4 my bday on 24/01/07 its a gr8 movie n lots of hot girls lol
29
Die Hard 1988,  R)
30
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
31
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
32
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures
a close shave is the best out of the 1st 3
33
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
its really funny
34
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
not as good as the book
35
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
36
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
37
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
it was interesting
38
The Mummy 1999,  PG-13)
39
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
40
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
its funny lol
41
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
a exciteing movie
42
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
a fun movie
43
Silent Hill 2006,  R)
44
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
this is funny
45
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
46
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
47
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
its funny n good
48
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
49
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
50
Watership Down 1978,  PG)
Watership Down
wooo murderous rabbits lol
51
Pitch Black 2000,  R)
52
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
53
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
it would b higher but i dont like the fact that the girl dies
54
Reign of Fire 2002,  PG-13)
Reign of Fire
i liked the dragons it could b better
55
Lethal Weapon 1987,  R)
56
Lethal Weapon 2 1989,  R)
57
Lethal Weapon 3 1992,  R)
58
Lethal Weapon 4 1998,  R)
59
Gladiator 2000,  R)
60
The Goonies 1985,  PG)
61
Snake Eyes 1998,  R)
62
Home Alone 1990,  PG)
63
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
64
The Matrix 1999,  R)
65
The Matrix Reloaded 2003,  R)
66
The Matrix Revolutions 2003,  R)
67
Constantine 2005,  R)
68
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
69
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
70
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
this is a cool movie
71
Chicken Run 2000,  G)
72
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
73
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
its was gd coz i like dragons
74
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
Dragonheart - A New Beginning
could have been better
75
Blade 1998,  R)
76
Blade II 2002,  R)
77
Blade: Trinity 2004,  R)
78
V for Vendetta 2006,  R)
79
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
80
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
it was ok not the best
81
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
82
Waterworld 1995,  PG-13)
83
The Postman 1997,  PG-13)
The Postman
a good film
84
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
its funny wid the pelecan
85
Hook 1991,  PG)
86
Conspiracy Theory 1997,  R)
87
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
88
Flubber 1997,  PG)
89
Kingdom of Heaven 2005,  R)
90
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
its funny a good movie
91
The Man Who Sued God 2001,  R)
92
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
The Messenger: The Story of Joan of Arc
ive seen it but cant remeber all of it id like 2 see it again
93
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
its cool and funny
94
Evolution 2001,  PG-13)
95
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
is fun
96
Two Brothers 2004,  PG)
97
5 Children and It 2004,  Unrated)
98
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
funny
99
Bedazzled 2000,  PG-13)
Bedazzled
this is a gr8 movie
100
Down with Love 2003,  PG-13)
Down with Love
its actuly quite good better than i expected
101
A Bug's Life 1998,  G)
102
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
very funny
103
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
i like the guns
104
Rush Hour 1998,  PG-13)
105
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
106
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
a goood movie
107
Blackadder Back & Forth 1999,  Unrated)
Blackadder Back & Forth
cool
108
Johnny English 2003,  PG)
Johnny English
funny
109
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
110
The Tuxedo 2002,  PG-13)
111
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
all for one and on for all
112
Con Air 1997,  R)
Con Air
its good
113
In the Line of Fire 1993,  R)
In the Line of Fire
i like guns i dose
114
Scooby-Doo 2002,  PG)
115
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
116
Kiss The Girls 1997,  R)
117
The Core 2003,  PG-13)
The Core
its interesting
118
Lilo & Stitch 2003,  G)
119
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch 2005,  PG)
120
Boys Don't Cry 1999,  R)
121
Rudyard Kipling's The Jungle Book 1994,  PG)
122
Judge Dredd 1995,  R)
123
Assassins 1995,  R)
124
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments