Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tylynall's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Matthew Macfadyen! The most beautiful love story...strong willed characters!
2
Persuasion 1995,  PG)
Persuasion
Haha loved the confusion the characters went through
3
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
Awesome my favorite musical!
4
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
I LOVED this movie...it was cute.
5
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
"Or your stupid Ashley"...hahaha...thats funny! Love this movie...
6
Monsoon Wedding 2002,  R)
Monsoon Wedding
Loved this foriegn film...was good...another stupid girl though.
7
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
LOVE this movie...it was so funny...had my off humor...watch out for sex stuff though...FAST FOWARD!!!
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Good movie...its uplifting for some odd reason!
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Awesome movie...Im sad...I like the revenge.
10
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Love them kiddie movies...its cute.
11
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
Soooo Good! So funny...the soccer scene with the goalie...lol.
12
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Soooo good! It has Kung Fu and its funny...what more could you ask?
13
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
We pasted it. When? Just now...lol...funny...
14
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
OH man...stupid movie...Sir Robin ran away...lol...so funny
15
Oscar 1991,  PG)
Oscar
I love that big guy who is suppose to watch the bags...man he is funny!
16
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
I loved the "speaking as a completely third party objective with absolutely no personal interest in the matter" it was funny...my kind of talk. Oh and of course, Channing Tatum!
17
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
The comment about here being like a rabbit was funny.
18
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
I like this movie.
19
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
The best doomsday movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments