My Favorite Movies


  TylerDurden's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
kevin spacey is amazing. this is such a revolutionary film.
2
American History X 1998,  R)
American History X
i loved this movie - edward norton is such a versitile actor, and this movie had such an impacting story
3
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
one of my all-time favs. i could go on forever about this movie.
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
love seeing jim carrey in a serious movie... this one blew me away.
5
Gladiator 2000,  R)
6
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
unbelievable performance by matt damon. i love this movie.
7
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
absolutely hilarious! brilliant writing.
8
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
absolutely fantastic. instantly one of my favourites.
9
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
features 3 of my favourite actors, i loooove how this movie was put together.
10
Matchstick Men 2003,  PG-13)
Matchstick Men
such a good story, and alison lohman does a remarkable acting job.
11
The Matrix 1999,  R)
12
Memento 2000,  R)
Memento
best editing ever
13
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
the best war movie made yet. so heart-wrenching - especially when adam goldberg is killed.
14
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
one of the best movies ever... brilliant acting, fantastic script... the best 'villain' of all time.
15
Snatch 2001,  R)
Snatch
when "angel" by massive attack plays... i get chills. great writing, humour, acting, storyline, editing. just great.
16
Thumbsucker 2005,  R)
Thumbsucker
quite good
17
The United States of Leland 2002,  R)
The United States of Leland
ryan gosling really showed his acting ability in this one. i loved it.
18
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
kevin spaceys BEST performance.
19
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
natalie portman is awesome. i loved the story of this one... so 1984... with a twist.
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
21
The Godfather 1972,  R)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
my favourite movie... i could watch this every day for the rest of my life.
23
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
easily one of the greatest movies of all time. i love every minute of it.
24
300 2007,  R)
25
The Godfather, Part II 1974,  R)
26
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
one of the most powerful scenes in movie history at the end of this film. a classic through and through.
27
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
perhaps my favourite comedy of all time... i love Will Ferrell, and this movie IS Will Ferrell. love it from start to finish.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments