My Favorite Movies
| tyb323's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gran Torino 2008, R) |
|
| 2 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 3 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 4 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 5 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 6 |
Escape from New York 1981, R) |
|
| 7 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 8 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Mishima - A Life in Four Chapters 1985, R) |
|
| 11 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 12 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 13 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 14 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 15 |
Clue 1985, PG) |
|
| 16 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 17 |
Boogeyman 2005, PG-13) |
|
| 18 |
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003, Unrated) |
|
| 19 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 20 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 21 |
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991, PG) |
|
| 22 |
Apt Pupil 1998, R) |






















