Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  twister54494's Rating My Rating
1
Superman Returns 2006,  PG-13)
2
Halloween H2O 1998,  R)
3
Halloween - Resurrection 2002,  R)
4
Twister 1996,  PG-13)
5
Twister 1989,  PG)
6
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
7
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
8
Happy Feet 2006,  PG)
9
Christmas with the Kranks 2004,  PG)
10
Poseidon 2006,  PG-13)
11
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
12
Baywatch: White Thunder at Glacier Bay 1997,  PG)
13
Baywatch: Hawaiian Wedding 2003,  Unrated)
14
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
15
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
16
Grease 1978,  PG)
17
Darkness Falls 2003,  PG-13)
18
Pete's Dragon 1977,  G)
19
Steel Magnolias 1989,  PG)
20
Aftershock: Earthquake in New York 1999,  Unrated)
21
Red Eye 2005,  PG-13)
22
Beethoven's 2nd 1993,  PG)
23
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
24
Lassie 1994,  PG)
25
Meet the Deedles 1998,  PG)
26
Beethoven 1992,  PG)
27
Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain 1995,  PG)
28
Father of the Bride 1991,  PG)
29
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
30
10.5: Apocalypse 2006,  Unrated)
31
Center Stage 2000,  PG-13)
32
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
33
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
34
Scary Movie 2000,  R)
35
Swimfan 2002,  PG-13)
36
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
37
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
38
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
39
Titanic 1943,  Unrated)
40
Storm of the Century 1999,  PG-13)
41
Halloween 2007,  R)
42
The Haunting 1999,  PG-13)
43
Brokeback Mountain 2005,  R)
44
Rat Race 2001,  PG-13)
45
It Takes Two 1995,  PG)
46
Cursed 2004,  PG-13)
47
Scream 1996,  R)
48
Scream 2 1997,  R)
49
Vertical Limit 2000,  PG-13)
50
Problem Child 1990,  PG)
51
Problem Child 2 1991,  PG-13)
52
The Butcher 2005,  R)
53
The Core 2003,  PG-13)
54
Casper 1995,  PG)
55
Tornado Warning 2002,  PG)
56
The Poseidon Adventure 2005,  Unrated)
57
Virus 1999,  R)
58
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
59
Jurassic Park IV ,  Unrated)
60
Jurassic Park 1993,  PG-13)
61
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
62
Step Up 2006,  PG-13)
63
Ladder 49 2004,  PG-13)
64
Signs 2002,  PG-13)
65
Evan Almighty 2007,  PG)
66
High School Musical 2006,  G)
67
High School Musical 2 2007,  G)
68
The Adventures of the Wilderness Family 1976,  G)
69
The Adventures of the Wilderness Family, Part 2 1977,  G)
70
Swiss Family Robinson 1960,  G)
71
The Dukes of Hazzard: The Beginning 2007,  R)
72
The Wizard of Oz 1939,  G)
73
Batman - Return to the Batcave 2003,  Unrated)
74
Peter Pan 2003,  PG)
75
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
76
Bride of Chucky 1998,  R)
77
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
78
Top Gun 1986,  PG)
79
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
80
A Thousand Acres 1997,  R)
81
Poison Ivy - The New Seduction 1997,  R)
82
Supergirl 1984,  PG)
83
The River 1984,  PG-13)
84
2001 Maniacs 2004,  R)
85
Love Thy Neighbor 2005,  Unrated)
86
Ghost Ship 2002,  R)
87
Stranded 2006,  Unrated)
88
Dinosaur 2000,  PG)
89
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
90
Night of the Twisters 1996,  PG)
91
Enough 2002,  PG-13)
92
Wolf Creek 2004,  R)
93
Cry Wolf 2005,  PG-13)
94
Baywatch: Forbidden Paradise 1995,  PG)
95
Long Lost Son 2006,  G)
96
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
97
Disaster Zone: Volcano in New York 2006,  Unrated)
98
Snow Queen 2002,  Unrated)
99
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
100
Betrayal 2003,  Unrated)
101
Cloverfield 2008,  PG-13)
102
Heart of the Storm 2004,  Unrated)
103
Wrong Turn 2003,  R)
104
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
105
Mean Girls 2004,  PG-13)
106
Dante's Peak 1997,  PG-13)
107
Dr. Quinn, Medicine Woman: The Heart Within 2001,  Unrated)
108
Dr. Quinn, Medicine Woman: The Movie 1999,  Unrated)
109
Cars 2006,  G)
110
Stay Alive 2006,  PG-13)
111
Volcano 1997,  PG-13)
112
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
113
World Trade Center 2006,  PG-13)
114
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
115
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
116
The Hitcher 2007,  R)
117
The Notebook 2004,  PG-13)
118
Flightplan 2005,  PG-13)
119
The Others 2001,  PG-13)
120
The Net 1995,  PG-13)
121
Speed 1994,  R)
122
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
123
The Ref 1994,  R)
124
The Craft 1996,  R)
125
Twister Chasers 2007,  Unrated)
126
Atomic Twister 2002,  Unrated)
127
Latter Days 2003,  R)
128
Sex and the City 2008,  R)
129
Lake Dead 2007,  R)
130
Prayers for Bobby 2009,  Unrated)
131
Stand by Me 1986,  R)
132
Flirting with Danger 2006,  Unrated)
133
The Messengers 2007,  PG-13)
134
Tornado! 1996,  PG)
135
Nature Unleashed: Tornado 2004,  PG-13)
136
The Blue Lagoon 1980,  R)
137
Return to the Blue Lagoon 1991,  PG-13)
138
NYC: Tornado Terror 2008,  Unrated)
139
H2: Halloween II 2009,  R)
140
Joy Ride 2: Dead Ahead 2008,  Unrated)
141
Scream 4 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments