My Favorite Movies
| TwingeP's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 5 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 6 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 7 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 9 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 10 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 11 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 12 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 13 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 14 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 15 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 16 |
Behind Enemy Lines 2001, PG-13) |
|
| 17 |
The Poseidon Adventure 1972, PG) |

















