My Favorite Movies


  turtleap's Rating My Rating
1
Sahara 2005,  PG-13)
Sahara
Action- packed film, a fun film to view any time.
2
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I love the books even more.
3
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
May not be suitable for all ages, but I love this classic. Patrick Swayze is so cool.
4
Wild Hearts Can't Be Broken 1991,  G)
Wild Hearts Can't Be Broken
Often overlooked film. It is a beautiful story of a girl finding her way in the world.
5
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Who doesn't love a good fairy tale? It has action, romance, magic, etc.
6
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
It is a classic Disney adventure, of course.
7
Flashdance 1983,  R)
Flashdance
80's classic. Yeah I had leg warmers.
8
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
My favorite Jim Carrey film by far. It is awesome.
9
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
Perfectly odd humor and a great story line too. Holiday travel is full of hilarity.
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Great Pic. Must see it
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The books are really fantastic as are the films.
12
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
This is a really good, riveting tale.
13
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
Girls Just Want to Have Fun
My all time favorite film as a young girl. It is so much fun!
14
Little Women 1994,  PG)
Little Women
Surprising performance, but great job by the ensemble.
15
Million Dollar Mermaid 1952,  Unrated)
Million Dollar Mermaid
Everyone can enjoy this story. It is really neat, but I love older movies.
16
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
Picturesque and fun.
17
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
18
Racing Stripes 2005,  PG)
19
Center Stage 2000,  PG-13)
20
Sneakers 1992,  PG-13)
Sneakers
Witty, adventurous, and full of action
21
Ghost 1990,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
23
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
I love this movie. The music, the story, and a classic tale. Wonderful.
24
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Fun movie filled with the
25
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
He is fantastic. It is so hilarious.
26
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
Thank You...for beating the s@%t out of me.
27
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
They were great. It would be nice to find a guy like him.
28
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
29
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
Brokedown Palace
Unique and exciting film.
30
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
THe timeless classic full of adventure and fantasy.
31
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Everybody can enjoy this. It is fun.
32
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
This is a wonderful film that the whole family can enjoy.
33
Thunderball 1965,  PG)
Thunderball
Sean Connery is the original Bond..need we say more.
34
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
I would love to see Ashton do more roles like this. Serious and still a hottie.
35
Here On Earth 2000,  PG-13)
Here On Earth
Beautiful, complex, funny, and almost real.
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Another magical moment. I wish Peeves would have made the films.
37
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
Ryan Reynolds is so versatile and totally sweet.
38
The Shawshank Redemption 1994,  R)
39
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
40
Willow 1988,  PG)
Willow
Val Kimler's best film. Everyone can enjoy this film.
41
Nell 1994,  PG-13)
Nell
Pure joy and heart felt portraya. Jodie Foster is splendid.
42
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Awesome cast, and a cool flick. First rule is don't talk about it. (the club) Chat about the movie.
43
Crossroads 1986,  R)
44
Tommy Boy 1995,  PG-13)
45
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Just watch and you will see why it is so great! A majestic film.
46
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
It is so sweet...I love John Turturro in this too.
47
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Cute story. Wish it would have been longer.
48
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey
Sad story, great actors, and amazing courage.
49
Pretty Woman 1990,  R)
50
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
Groovy baby.
51
Liar Liar 1997,  PG-13)
52
Lean on Me 1989,  PG-13)
53
Grease 1978,  PG)
Grease
John Travolta and Oliva are fantabulous! I love this movie.
54
Lie With Me 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments