My Favorite Movies


  turpenjeremy's Rating My Rating
1
Solarbabies 1986,  PG-13)
Solarbabies
Own it on DVD
2
Mad Max 1979,  R)
3
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
4
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
5
Friday the 13th 1980,  R)
6
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
7
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
8
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
9
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
10
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
11
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
12
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
13
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
14
Flash Gordon 1980,  PG)
15
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
16
Secret Admirer 1985,  R)
17
Heaven Help Us (Catholic Boys) 1985,  R)
18
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
19
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
20
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
21
Superman 1978,  PG)
22
Superman II 1981,  PG)
23
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
24
Fright Night 1985,  R)
25
The Big Chill 1983,  R)
26
Nightbreed 1990,  R)
27
The Monster Squad 1987,  PG-13)
28
Ski School 1991,  R)
29
Ski School 2 1995,  R)
30
Ski Patrol 1989,  PG)
31
Hot Dog...The Movie 1983,  R)
32
Logan's Run 1976,  PG)
33
Aladdin 1992,  G)
34
Strange Invaders 1983,  PG)
35
Near Dark 1987,  R)
36
No Retreat, No Surrender 1986,  PG)
37
The Last Dragon 1985,  PG-13)
38
The Warriors 1979,  R)
39
Bloodsport 1986,  R)
40
My Science Project 1985,  PG)
41
My Best Friend Is a Vampire 1988,  PG)
42
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
43
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
44
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Great
45
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
46
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
47
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
48
300 2007,  R)
49
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Excellent
50
Rocky Balboa 2006,  PG)
51
Rocky II 1979,  PG)
52
Rocky III 1982,  PG)
53
Rocky V 1990,  PG-13)
54
Rocky IV 1985,  PG)
55
Night of the Living Dead 1968,  R)
56
The Thing 1982,  R)
57
Basic Instinct 1992,  R)
58
The Girl Next Door 2004,  R)
59
Death Wish 1974,  R)
60
Three Amigos! 1986,  PG)
61
The Toxic Avenger 1985,  R)
62
Xanadu 1980,  PG)
63
Emmet Otter's Jug-Band Christmas 1977,  G)
64
Santa Claus - The Movie 1985,  PG)
65
A Christmas Story 1983,  PG)
66
Thunderheart 1992,  R)
67
Hudson Hawk 1991,  R)
68
Spring Break 1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments