Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TurboMan's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
This movie changed my life.
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My all time favourite movie. Also the best sequel ever made.
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
10
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
No one could ask for a better movie to be the first fully CG movie ever. This was one of my childhood favourites.
11
A Bug's Life 1998,  G)
12
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
Best Pixar movie ever!
13
Monsters, Inc. 2001,  G)
14
Finding Nemo 2003,  G)
15
The Incredibles 2004,  PG)
16
Cars 2006,  G)
17
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
This movie is amazing. With incredible characters you really feel attached to and incredible special effects to keep it real this is truely Peter Jackson's crowning achievment.
18
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
So much deeper than it may seem at first. This is a movie that I'm still going to enjoy in the year 2035, even if robots don't try to take over the Earth by then.
19
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
Sweet movie!
20
Jingle All the Way 1996,  PG)
Jingle All the Way
This is what Christmas is really like.
21
Back to the Future 1985,  PG)
22
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
I acctually liked it more than the first one, definitely one of the best and most imaginative sequels of all time.
23
Back to the Future Part III 1990,  PG)
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Screw Spider-Man 2, this is the best super-hero movie ever!
25
Spider-Man 2002,  PG-13)
26
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
27
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
Hillarious sci-fi parody
28
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
Awesome sci-fi masterpiece!
29
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
This is one amazing film, definitely recommended toanyone who loves a good anti-hero.
30
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
Sci Fi classic
31
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
This was THE film of my Childhood! I would watch this movie every time I had to stay home from school and I still love it today. I true classic
32
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
It's closer to the book, but I see now that it just doesn't work as well as the classic original.
33
The Terminator 1984,  R)
34
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
One of the best sequels ever made. Also one of the coolest movies ever made.
35
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
I had my doubts about another Terminator sequel as everything seemed to be resolved in the second movie. However, it surpased my expectations and became a worthy addition to the Terminator franchise.
36
The Matrix 1999,  R)
37
The Matrix Reloaded 2003,  R)
38
The Matrix Revolutions 2003,  R)
39
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
A true action classic
40
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
41
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
42
Apollo 13 1995,  PG)
43
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
Wicked movie! Heston's best.
44
Crash 2005,  R)
45
The Corporation 2003,  Unrated)
The Corporation
One of the most eye opening documentaries I've ever seen.
46
Superman Returns 2006,  PG-13)
47
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
48
The Untouchables 1987,  R)
49
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
This movie changed the face of special effects in films forever.
50
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
The Day the Earth Stood Still
Wonderful Sci-fi classic with a message still relevant today.
51
Akira 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments