My Favorite Movies


  tupasoytu's Rating My Rating
1
The Emerald Forest 1985,  R)
The Emerald Forest
think about all things society by contrasting with other cultures
2
Little Big Man 1970,  PG)
Little Big Man
the bittersweet life of the average guy
3
One, Two, Three 1961,  Unrated)
One, Two, Three
the perfect comedy
4
Love and Death 1975,  PG)
Love and Death
woody allen at his most
5
Paint Your Wagon 1969,  PG-13)
Paint Your Wagon
the nomad and the farmers,outcasts see better..great songs 2
6
Excalibur 1981,  R)
Excalibur
dunno why,but I love this movie
7
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
supercalifragilisticexpialidocious!!
8
The Three Caballeros 1944,  G)
The Three Caballeros
psychedelic surrealism at its most
9
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
the most realistic movie ever filmed,life is exactly like that
10
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
interesting exercise on surrealism
11
The Doors 1991,  R)
The Doors
excellent documentary on the psychedelic band and jim morrison's excesses
12
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
rock'n'roll at its most
13
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
rock'n'roll and the invention of youth
14
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
the average woody allen
15
Bananas 1971,  PG-13)
Bananas
the hero and the anti-hero in the wild 70's...crazy!!!
16
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
verbal surrealism and extreme humour
17
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
A Night at the Opera
verbal surrealism and extreme humour...the marx bros!!!
18
Play It Again, Sam 1972,  PG)
Play It Again, Sam
woody allen and the problems of the average guy with women
19
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
the absolute classic
20
Orgazmo 1997,  R)
Orgazmo
fun and ron jeremy
21
Amanece, que no es poco 1988,  Unrated)
Amanece, que no es poco
funny surrealism at its most
22
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
erotic
23
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
animated surrealism
24
The Sword in the Stone 1963,  G)
The Sword in the Stone
animated surrealism
25
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
great film and great songs
26
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
rock'n'roll
27
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
the day kubrick went funny...a fine satire on organizations and bureaucracy
28
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
life in the army..the discreet charm of closed institutions
29
El Milagro de P. Tinto (The Miracle of P. Tinto) 1998,  Unrated)
El Milagro de P. Tinto (The Miracle of P. Tinto)
funny surrealism at its most
30
Year of the Horse: Neil Young and Crazy Horse Live 2003,  R)
Year of the Horse: Neil Young and Crazy Horse Live
neil young special brand of folky rock'n'roll...live!!!
31
The Kids Are Alright 2003,  PG)
The Kids Are Alright
exceptional documentary on my favourite band
32
Raining Stones 1993,  R)
Raining Stones
the misadventures of the integrated workin' class
33
Psych-Out 1968,  Unrated)
Psych-Out
psychedelia
34
The Trip 1967,  R)
The Trip
psychedelia
35
El Topo 1971,  Unrated)
El Topo
wonderful surrealism
36
'Round Midnight 1986,  R)
'Round Midnight
"only blacks,teenagers and intellectuals are interested in jazz"(quote from the film)
37
Vixen! 1968,  R)
Vixen!
russ meyer's peculiar sense of beauty
38
Supervixens 1975,  R)
Supervixens
if men were smarter life could be like this
39
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid
the kind of ironic western from the hippy era I like...no heroes,just crooks
40
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
looking at ourselves by turning us into apes
41
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
I like the orgy scenes and its soundtrack..er..and the final word:fuck...realistic kubrick
42
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
eroticism and seduction may be a good way 2 fight against boredom in the idle ruling classes
43
To Be or Not to Be 1942,  PG)
To Be or Not to Be
witty fun in the europe ruled by the nazis...a masterpiece
44
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
freak out with the coen bros!!!
45
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask
a funny one by woody allen
46
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
ironic cinema and rock'n'roll
47
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
Wayne's World 2
more ironic cinema and this time ironic rock'n'roll 2
48
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
an ironic take on the spy films of the 60's
49
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
more irony on the spy films of the 60's
50
What's New Pussycat 1965,  Unrated)
What's New Pussycat
I've always wanted 2 be like the psychiatrist played by p. sellers on this film
51
Performance 1970,  R)
Performance
the gangster and the rock star...sex,drugs and mick jagger
52
Fantasia 1940,  G)
Fantasia
wonderful psychedelia and surrealism on the wings of classic music...this disney...
53
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
Splendor in the Grass
the up and downs of middle classes surfing in the capitalist economy and its erotic effects
54
Irma La Douce 1963,  Unrated)
Irma La Douce
the average guy falls in love with a lovely whore...great!!!
55
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
about social conventions and economic realities
56
You're a Big Boy Now 1966,  Unrated)
You're a Big Boy Now
I like the soundtrack by the lovin' spoonful
57
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
the native americans genocide revisited with a twist of sincerity this time
58
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
splendid
59
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
"nobody ever has offered me "all""(quote from the film)
60
Dr. Goldfoot and the Bikini Machine 1965,  G)
Dr. Goldfoot and the Bikini Machine
a great movie...pure entertainment
61
Born on the Fourth of July 1989,  R)
Born on the Fourth of July
the roarin' 60's and the wild 70's thru' the eyes of a vietnam veteran,,,oliver stone

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments