Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tuiana0102's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
It was great to some extent yrt there were some parts that just didnt seem to make sense in the movie...like the part where Jack Sparrow was stuck in this white space that was a waste of movie time if you get my drift.
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
5
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
6
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
cant wait
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
9
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
This movie was absolutely hilarious loved every minute of it accept for the part where the frog Prince kept coming back to life and then dying again...i was happy when it finally died.Overall it was great
10
Shrek 2 2004,  PG)
11
Shrek 2001,  PG)
12
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
This movie was absolutely great i loved the music and the dancing in this movie they were kindas cool!!!
13
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
I loved this movie Adam Sandler is the best white ass comedian to ever walk the planet.He was absolutely funny in this movie. Too bad Chris Rocks character had to die. I liked his character in htis movie.
14
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I absolutely loved this X-men version it was really great.The action bits were alrite but i thought that it was kinda stupid killing Cyclops off.I likeed the fact that Jean died never liked her. Did Rogue really give up her powers ??? She shoulnt have.
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
lovedn this movie
16
Chronicling Narnia: The C.S Lewis Story 2005,  Unrated)
17
Fantastic Four 2005,  PG-13)
18
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
cant wait to see it!!!should be good
19
Coach Carter 2005,  PG-13)
20
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
favourite romatic movie...abs love it especially the actor and the actress.They were both looking hot...especially the actor.The storyline was absolutely awesome a guy in the past fallin in love wit a gal in the future absolutely classic.People should watch it.
21
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
OMG was so funny . I liked Martin Lawrence in this comedy he was sooo funny .I cant wait for Part 3. That is if there is going t o be one .
22
Big Momma's House 2000,  PG-13)
23
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
damn funny
24
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
love this
25
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
26
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
27
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
28
50 First Dates 2004,  PG-13)
29
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
cute penaguins!!
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
31
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
32
Pretty Woman 1990,  R)
33
The Matrix 1999,  R)
34
American Pie 1999,  R)
35
Click 2006,  PG-13)
36
She's the Man 2006,  PG-13)
37
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
OOOhhhh the classics i loved Russel Crowe in this movie. A real bummer when he died though. I also liked the sound track to this movie couldnt seem to get it out of my head.The fighting scenes were awesome as well the hint of romance there was there . Overall cool movie!!!
38
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
39
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
OOOOhhh another classic movie . Bravery.Patriotism and Courage basic ingredients to making a movie like this sucessful . I keep watchin it over and over again and its different each time i watch it. I love this movie especially the fighting scenes they were awesome.
40
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Hilarious
41
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
The ultimate romantic movie with the ultimate actors and actresses they couldnt have picked better actor and actresses to act in this movie,seriously. I cried at the last parts,they should stop makin this kinda sad movies .
42
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
43
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
oooooohhhh dear another romantic movie i thoought this movie was really sad . Its the perfect movie to watch with all you galfriends. A total tear jerker!!
44
300 2007,  R)
45
Finding Nemo 2003,  G)
46
Mean Girls 2004,  PG-13)
47
Spider-Man 2002,  PG-13)
48
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
49
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
50
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
51
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
52
Blade 1998,  R)
53
Blade: Trinity 2004,  R)
54
Blade II 2002,  R)
55
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
56
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I absolutely loved this movie!!..It was incredible .The actors really delivered ..Aaron Eckhart and Heath Ledger were soo amazing..in potraying their characters.I absolutely take my hat of for the joker in this movie..the most incredible villian i have ever seen. The movie may have been long but it was so worth it..keeps u at the edge of your seat. Best movie ive seen in a long time. Totally recommended.Heaths best PERFORMANCE YET!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments