Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tsukinoyosei's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
L'ho rivisto ieri sera, č uno dei miei film preferiti di sempre... colonna sonora strepitosa
2
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
5
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
6
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Chissā quando uscirā in Italia...
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
8
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
Il libro č uscito in Italia la scorsa settimana
9
Patch Adams 1998,  PG-13)
10
Prince and the Pauper 2009,  Unrated)
11
Pretty Woman 1990,  R)
12
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
19
Star Wars Episode V 1/2: The Han Solo Affair 2002,  Unrated)
20
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy 2004,  Unrated)
21
The Stars of Star Wars: Interviews from the Cast 1999,  Unrated)
22
Star Wars: Holiday Special 1978,  Unrated)
23
Quentin Tarantino's Star Wars 1998,  Unrated)
24
Star Wars Gangsta Rap 2000,  Unrated)
25
Star Wars: Revelations 2005,  PG)
26
Star Wars: A Musical Journey 2005,  Unrated)
27
Star Wars: Secrets of the Rebellion 2008,  Unrated)
28
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
29
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
30
Sakura Wars: The Movie 1997,  PG-13)
31
The Venus Wars 1989,  PG-13)
32
Spider-Man: Secret Wars 1997,  Unrated)
33
Star Trek: A Captain's Log (William Shatner's Star Trek Memories) 1995,  Unrated)
34
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Il nuovo film della saga?
35
Star Trek New Voyages: World Enough and Time 2007,  Unrated)
36
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
37
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
38
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
39
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
40
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
41
Star Trek Generations 1994,  PG)
42
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
43
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
44
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
45
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
46
Star Trek: Of Gods and Men 2008,  Unrated)
Star Trek: Of Gods and Men
Non č ancora uscito in Italia...
47
A Mock Time: A Star Trek Wedding 2007,  Unrated)
48
Star Trek: Disco Generation 1998,  Unrated)
49
Star Trek: The Pepsi Generation 1988,  Unrated)
50
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
Visto settimana scorsa in TV. Un film meraviglioso
51
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
52
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia 1994,  G)
53
Tales from the NeverEnding Story - The Gift 2001,  Unrated)
54
Fantastic Four 2005,  PG-13)
55
Highlander 1986,  R)
Highlander
Visto settimana scorsa. Uno dei miei preferiti di sempre
56
Highlander - Endgame 2000,  R)
Highlander - Endgame
Ce l'ho in DVD ma non l'ho ancora visto
57
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
58
Highlander: The Source 2006,  R)
59
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
60
Highlander: The Search for Vengeance 2007,  Unrated)
61
Back to the Future Part III 1990,  PG)
62
Back to the Future Part II 1989,  PG)
63
Back to the Future 1985,  PG)
64
Superman 1978,  PG)
65
Superman Returns 2006,  PG-13)
66
Superman II 1981,  PG)
67
Superman III 1983,  PG)
68
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
69
Superman: Doomsday 2007,  PG-13)
70
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
71
Superman: Brainiac Attacks 2006,  Unrated)
72
Look Up in the Sky: The Amazing Story of Superman 2006,  Unrated)
73
The Batman/Superman Movie 1998,  PG)
74
Superman: The Last Son of Krypton 1996,  PG)
75
Atom Man vs. Superman 1950,  Unrated)
76
Superman 1948,  Unrated)
77
Superman (Superman: The Introduction) (The Death Ray) (The Mad Scientist) 1941,  Unrated)
78
Superman: Man of Steel 2012,  Unrated)
79
X-Men 2000,  PG-13)
80
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
81
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
82
F/X2 (F/X 2: The Deadly Art of Illusion) 1991,  PG-13)
83
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
84
The Fantastic Four 1994,  PG)
85
Daredevil 2003,  PG-13)
86
Elektra 2005,  PG-13)
87
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
88
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
89
Lara Croft - Lethal and Loaded 2001,  Unrated)
90
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Un altro must, rivisto recentemente
91
Ghost Rider 2007,  PG-13)
92
Bewitched 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments