My Favorite Movies


  Tss807's Rating My Rating
1
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
My favorite movies, ever since I was a little kid! This is a must see for everyone
2
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Bridge To Terabithia is one of my all time favorite fairy tales and when I heard they were making it into a movie, I was very excited. When I heard it was Disney doing it, I was mordified. Disney has a way of taking classic tales and distorting them into happy, loving, little stories that completly ignore the underlying issues, but with Bridge To Terabithia they didn't do that. This movie was fantastic and every bit as impactful as the original story. The young leads are terrific, the movie is visually appealing, and the story is left virtually untouched. This is a good one!
3
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Catch Me If You Can is a true story and a triumph. This is a very different story and it's that uniqness that lets you know it has to be true. You can't make this stuff up! Leo DiCaprio is amazing, showing the birth of one of the the countries all-time best con men, in a time when it was relatively easy to do. Tom Hanks is equally as good as the guy who's chasing him, showing once again why he has the reputation that he does. This is one of the best films I've seen in a long time, don't be a fool, you have to see this!
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
5
Prefontaine 1997,  PG-13)
Prefontaine
While there seem to be many different opinions on weather or not the facts in the film are accurate, the fact remains that this was a fantastic movie that perfectly illustrated the drive and determination that made pre a national icon. Jared Leto is amazing as well. Based on his other work, to be honest, I didn't think he had it in him, but he really surprised me and does an excellent job with the role. It's inspirational and a great tribute to a great man. I would definatly suggest seeing it!.
6
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
7
Signs 2002,  PG-13)
8
A League of Their Own 1992,  PG)
9
Holes 2003,  PG)
Holes
This is the magic of Disney and the kind of films they should be focusing on. Not only is it a great old story, brought to life on the big screen, but it's got one hell of a cast. The young stars in this movie turned out to be much better off working on a film like this, rather than some ridiculous singing and dancing nightmare, that would have tight cast them. Shia LaBeouf is great as a troubled kid sent away to a work camp, where they uncover a hidden secret. Surprisingly thou, it's newcomer Khleo Thomas who steals the show. His story and background are so sad and he plays it so well, that you just want to hug him every time he opens his mouth. Veterans John Voigt and Sigourney Weaver bring experience to the film and really give the kids a strong example to follow now and in the future. Overall, this is one of the best Disney movies I've ever seen, doing justice in bringing life to a great novel. I wish more of their films were like this!
10
Peter Pan 2003,  PG)
11
John Q 2001,  PG-13)
John Q
The underrated Denzel Washington, gives an oscar worthy performance as John Q, a man willing to do anything to save the life of his son. This movie shows two things. How heartless the rich and powerful can truly be and how one man can make a difference. This is a powerful movie that shows how strong the relationship between father and son can be and just how important it is for every person in the country to have health care.
12
The War 1994,  PG-13)
The War
One of the best movies I have ever seen! Everyone should see this movie.
13
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
This is one of my favorite movies of all time. It is based on the theory that for every decision we make, an equal and opposite reaction occurs in another dimension. In this film, Ashton Kutcher's/Logan Lerman's character finds a way to enter these dimensions and make the opposite choice. This movie was so good, because the possibilities are endless. There were two sequals which I haven't seen. Normally I'm all for sequals, but this movie was so good, that I don't want to risk tarnishing it by watching the two direct to video sequals, and lets face it, they don't have Ashton in them. In The Butterfly Effect, Kutcher shows that he is versital and can do much more than just romantic comedy. This movie is a Sci-Fi lovers dream and a can't miss film!
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
Troy 2004,  R)
18
Erin Brockovich 2000,  R)
19
Crazy in Alabama 1999,  PG-13)
20
The Shawshank Redemption 1994,  R)
21
Snake Eyes 1998,  R)
Snake Eyes
This is your classic, who done it, murder mystery by the modern day master of suspense, Brian De Palma. A lot of other people who reviewed this movie didn't like it, because it moves slowly and then shows a lot of flashbacks of the crime through many different witnesses eyes, similar to the TV show Cold Case. Personally, I think this just adds to the suspense and helps build to an expected climax, which had unexpected results for everyone involved. Nicholas Cage plays Rick Santoro perfectly, its a role that at the time seemed as thou it could be a bit of a stretch for him, but as always he is terrific. This film is definatly a throwback, that many people didn't seem to go for, but I think it's something different and well worth seeing.
22
Major League 1989,  R)
23
The Usual Suspects 1995,  R)
24
The Good Son 1993,  R)
25
Face/Off 1997,  R)
26
True Lies 1994,  R)
27
Lethal Weapon 2 1989,  R)
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
29
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
30
Back to the Future Part II 1989,  PG)
31
Shooter 2007,  R)
Shooter
From the Funky Bunch to action movie star, it's been a long road for Mark Wahlberg. A long road filled with a lot of bad movies, but in recent years he has finally mastered his craft and Shooter is the crown jewel. This is the perfect action movie! A GREAT story, several plot twists, and lots of explosions. Wahlberg was the perfect choice to play Swagger and really brings to life the best intended parts of his charachter. This is an absolute can't miss movie for action fans. I was truly in awe!
32
Hoot 2006,  PG)
33
The Guardian 2006,  PG-13)
34
Nirvana Live! Tonight! Sold Out!! 1994,  Unrated)
35
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
Hilarious!!!!
36
Georgia Rule 2007,  R)
Georgia Rule
This was an amazing movie! The premise of the movie is a troubled family sending their insane daughter to live with her hard-nosed Grandmother in Idaho. From the previews, I was expecting a lame, even raunchy comedy, boy I was I wrong. While it had it's comedic aspect to it, it was so much more than that. It was the story of trust and redemption that centers not around Georgia and her rules, but rather around her grandaughter played by Lindsey Lohan. I don't like Lohan, her previous roles, or even how she is as a person, but in this movie, she's terrific. I think it's because she was actually playing herself. A smart but troubled girl, who acts slutty and stupid to keep up apperances to hide from her own misery. This movie was smart and funny as well as deep and emotional. It's a can't miss film that everyone should see!
37
Inglourious Basterds 2009,  R)
38
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Regular readers of this blog know that I don't like super heroes, but Batman is the exception. As a kid he was the only one I thought was cool and the only one that i felt could be real. Apprently Christopher Nolan has the same idea. What I love about his take on Batman is that it's very realistic. Even the joker, as out there as he maybe, was a much more believable and realistic villian than the portrayl by Jack Nicholson. As for the movie, it's an amazing story, with one of the best performances ever, by the late Heath Ledger who I really couldn't stand until this movie! As with all Nolan movies, it's a very visually appealing film, with a great story, and cast perfectly. I can honestly say that this is as good as it gets! There will never be a better Batman or super hero movie.
39
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
JJ Abrahms = Genius!
40
George Carlin: Complaints and Grievances 2001,  Unrated)
41
Wanted 2008,  R)
Wanted
Impossible & ridiculous, but one hell of a ride. We don't watch movies to see the predictible or only what's possible. Wanted is exciting, well written, full of twists, and well worth the price of admission. Besides... What the fuck have you done lately?
42
24: Redemption 2008,  Unrated)
43
The Hangover 2009,  R)
44
Prayers for Bobby 2009,  Unrated)
Prayers for Bobby
This is the true story of Bobby Griffith, who killed himself in 1982. Bobby was from a devote catholic family and was also gay. When he came out, everyone tried to "fix" him and it drove him to see himself as a bad person. This movie had some amazing performances in it, so much so that it was hard to watch. It's not just a true story, but it's also performed in such a raw fashion, that it feels like you're standing in the Griffith living room watching it all unfold. A lot of similar movies about tragic stories have been made, but none of them share the raw emotion that this movie has. Sigourney Weaver is at the top of her game and it brings out the best in everyone, especially Ryan Kelley who gives the best performance of his career as Bobby. This is as real as it gets and you will need a box of tissues, but if this is a topic that effects you or someone you know, than I highly recommend taking the time to see this film.
45
Saw 3D 2010,  R)
Saw 3D
Sometimes in order to make something fresh and exciting again, you have to go back to the beginning, and that's exactly what saw did. While I enjoyed all the movies, this one has less flashbacks, and is as creepy and scary as ever. If you are not on the edge of your seat for this one, there is something wrong with you! The final chapter as they claim it to be, might have been the best saw yet and the way they chose to end it will just blow your mind all over again. Even if you gave up after the first two or three, SEE THIS MOVIE!
46
Red 2010,  PG-13)
Red
You are never too old to make a great action comedy, and Bruce Willis and John Malkovich prove that in RED. This wasn't just another shoot um up kill fest with a story you've seen a million times. RED is action packed, but it's also clever, exciting, and hilarious. It's a fresh movie in a typically repetative genre. Honestly they don't get much better than this!
47
24 - Season 1 2001,  Unrated)
48
George Carlin - You are all Diseased 1999,  Unrated)
49
Lost - The Complete First Season 2004,  Unrated)
50
Prison Break - Season 1 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments