My Favorite Movies


  tsp151's Rating My Rating
1
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Shito shinsei (Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth) 1997,  Unrated)
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Shito shinsei (Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth)
Recaps the series but in a crazy way. Confusing unless you have watched the series. Interesting oxymoron
2
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni  (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva
Without question most amazing thing I have ever seen. Masterpiece doesnt begin to describe it
3
Evangerion shin gekijôban: Jo (Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone) (Neon Gensis: Evangelion 1.01 You Are (Not) Alone) 2007,  PG-13)
4
High Fidelity 2000,  R)
5
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
Great show one of my favorites
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
7
Adaptation 2002,  R)
8
I Heart Huckabees 2004,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
Bringing Out the Dead 1999,  R)
11
American History X 1998,  R)
12
Snatch 2001,  R)
13
28 Days Later 2002,  R)
14
300 2007,  R)
15
A Clockwork Orange 1971,  R)
16
Alien 1979,  R)
17
Aliens 1986,  R)
18
American Psycho 2000,  R)
19
Batman 1989,  PG-13)
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
21
Batman Returns 1992,  PG-13)
22
Big Fish 2004,  PG-13)
23
Blow 2001,  R)
24
Casino 1995,  R)
25
Children of Men 2006,  R)
26
Donnie Darko 2001,  R)
27
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
28
GoodFellas 1990,  R)
29
Interview with the Vampire 1994,  R)
30
Labyrinth 1986,  PG)
31
Lucky Number Slevin 2006,  R)
32
Man on Fire 2004,  R)
33
Predator 1987,  R)
34
Platoon 1986,  R)
35
Requiem for a Dream 2000,  R)
36
Saving Private Ryan 1998,  R)
37
Seven (Se7en) 1995,  R)
38
Sin City 2005,  R)
39
Spider-Man 2002,  PG-13)
40
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
41
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
42
Superman Returns 2006,  PG-13)
43
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
44
Trainspotting 1996,  R)
45
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Kicked ass, was an overall great action movie.
46
The Fountain 2006,  PG-13)
47
The Boondock Saints 2000,  R)
48
The Prestige 2006,  PG-13)
49
The Shawshank Redemption 1994,  R)
50
The Sandlot 1993,  PG)
51
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
52
American Beauty 1999,  R)
53
Braveheart 1995,  R)
54
Forrest Gump 1994,  PG-13)
55
Inside Man 2006,  R)
56
Lost In Translation 2003,  R)
57
Memento 2000,  R)
58
Sukiyaki Western Django 2007,  R)
59
Watchmen 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments