My Favorite Movies
My favorite movies in no particular order.
| tsigur's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 2 |
Five Easy Pieces 1970, R) |
|
| 3 |
A Woman Under the Influence 1974, R) |
|
| 4 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 5 |
Jules and Jim 1962, Unrated) |
|
| 6 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 7 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 8 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 9 |
Crimes and Misdemeanors 1989, PG-13) |
|
| 10 |
Fargo 1996, R) |
|
| 11 |
Network 1976, R) |
|
| 12 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 13 |
Night and the City 1950, R) |
|
| 14 |
The Unbearable Lightness of Being 1988, R) |
|
| 15 |
Hoop Dreams 1994, PG-13) |
|
| 16 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 17 |
Naked 1993, R) |
|
| 18 |
Hud 1963, Unrated) |
|
| 19 |
The Hustler 1961, Unrated)
Phenomenal film. My favorite Newman performance that I have seen. His speech with Laurie about being good at something is one of the best monologues delivered perfectly. I loved the entire film and everything about it. Piper Laurie is great and I loved their scenes together. (Her demise is devestating.) Jackie Gleason just oozes cool, but my favorite co-star is George C. Scott who is phenomenal. One of the best movies that I have ever seen. |
|
| 20 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG)
A masterpiece of over the top Southern drama. The thing that's great in this movie is that all the drama and whole brilliance of the movie lies in the screenplay (and the play itself) and how the actors play each moment to full tilt makes it a classic. This is another example of why Brando is the standard to what modern actors aspire to. It's everything that is great about acting which is the actual being of the character. The other performance that I really enjoyed was Karl Malden who was great. I tell everyone that not a lot of people get the New Orleans accent and this is one of the few movies that does in just about every small talk and character that they have in the movie. I credit that to Elia Kazan who is a master. Can't say enough about how much I enjoyed this movie. |
|
| 21 |
In Cold Blood 1967, R)
This is one of the best movies I have ever seen and thank God I got to watch it in all it's glory. Conrad Hall's absolutely stunning cinematography is the real star of the film with every shot photographed perfectly. Robert Blake is great, but the guy I could not take my eyes off of was Scott Wilson who is amazing. I also loved the way that the film was put together and how Richard Brooks built the story up. Even though I know what happened (considering the two films about Capote that came out a couple years ago), I was still at the edge of my seat. I could watch the film over and over again and it has quickly jettisoned itself into one of my favorite movies of all time. |
|
| 22 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated)
My favorite Akira Kurosawa film that I have seen so far (I haven't seen a lot of his work unfortunately). The way the story was told was ahead of it's time and has been copied way too many times in disgraceful ways. The cinematography was gorgeous and I loved each telling of the story the more I watched the different versions. It unfolds in a really cool way to give different dimensions to each person telling it. It's a damn shame that someone takes this is as some kind of story technique and destroys it with simplistic variations. After reading about the history behind the film, it makes it more powerful. I just don't understand why we can't just admire it or, at the very least, do a version that is more of an homage than a robbery. |
|
| 23 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 24 |
Catch-22 1970, R)
I loved every second of this movie. From the absolutely stunning opening shot (one of the best openings ever in my opinion) to the fantastic ending, I was really captivated by this film. I loved the dialogue and the performances by a really cool cast. Alan Arkin proves once again that in his heydey he could carry a film with the best of them. His performance here is funny, sad, and the perfect tour guide through the hell that is war. One of my other favorite performances was from Richard Benjamin who is hilarious. (Hell, even Bob Newhart and Orson Welles are in this movie and where can you go wrong with them?) The strength of the cast and the entire success of the adaptation has to be attributed to Mike Nichols who I am becoming a huge fan of after watching his earlier work. |
|
| 25 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
























