My Favorite Movies


  tsar81's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This is probably my favourite movie ever
2
American History X 1998,  R)
3
Seven (Se7en) 1995,  R)
4
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Gladiator 2000,  R)
7
The Shawshank Redemption 1994,  R)
8
Requiem for a Dream 2000,  R)
9
The Boondock Saints 2000,  R)
10
Saving Private Ryan 1998,  R)
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
12
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I love spidey
13
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
14
Zoolander 2001,  PG-13)
15
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
16
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
17
Old School 2003,  R)
18
Schindler's List 1993,  R)
19
The Fifth Element 1997,  PG-13)
20
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
21
Armageddon 1998,  PG-13)
22
Face/Off 1997,  R)
23
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
24
Dawn of the Dead 2004,  R)
25
The Rock 1996,  R)
26
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
27
Saw 2004,  R)
28
X-Men 2000,  PG-13)
29
Alice in Wonderland 1951,  G)
30
Reservoir Dogs 1992,  R)
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
33
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
34
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
35
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
36
Interview with the Vampire 1994,  R)
37
Braveheart 1995,  R)
38
The Matrix 1999,  R)
39
Saw II 2005,  R)
40
Die Hard 1988,  R)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
44
Donnie Brasco 1997,  R)
45
The Matrix Reloaded 2003,  R)
46
Pulp Fiction 1994,  R)
47
Shallow Hal 2001,  PG-13)
48
A Few Good Men 1992,  R)
49
The Green Mile 1999,  R)
50
GoodFellas 1990,  R)
51
Superman Returns 2006,  PG-13)
52
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
53
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
54
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
55
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
56
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
57
A Clockwork Orange 1971,  R)
58
The Matrix Revolutions 2003,  R)
59
Army of Darkness 1993,  R)
60
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments