Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  truk213's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
GoodFellas 1990,  R)
5
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
One of the best sequels of all time.
6
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
7
Fight Club 1999,  R)
8
Miller's Crossing 1990,  R)
9
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
10
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
11
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
Pulp Fiction 1994,  R)
14
The Big Lebowski 1998,  R)
15
Oldboy 2004,  R)
16
Blazing Saddles 1974,  R)
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
18
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
19
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Astonishing!.... a simply beautiful film, Del Toro strikes again
20
The Godfather 1972,  R)
21
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
22
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
23
Back to the Future 1985,  PG)
24
Heat 1995,  R)
25
Spider-Man 2002,  PG-13)
26
Rushmore 1998,  R)
27
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear
One of the funniest movies ever.... it is pure genius.
28
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
29
The Apartment 1960,  Unrated)
30
Iron Man 2008,  PG-13)
31
Reservoir Dogs 1992,  R)
32
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
33
Evil Dead 2 1987,  R)
34
Fargo 1996,  R)
35
Aliens 1986,  R)
36
Brick 2006,  R)
37
The Godfather, Part II 1974,  R)
38
Blade II 2002,  R)
39
Castle in the Sky 1989,  PG)
40
District 9 2009,  R)
41
Ghostbusters 1984,  PG)
42
American Beauty 1999,  R)
43
The Shawshank Redemption 1994,  R)
44
Blue Velvet 1986,  R)
45
Schindler's List 1993,  R)
46
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
47
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
One of the best movies of all time.
48
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
49
Léon (The Professional) 1994,  R)
50
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
51
Raising Arizona 1987,  PG-13)
52
Lethal Weapon 1987,  R)
53
Radio Days 1987,  PG)
54
The Crow 1994,  R)
55
The Celebration (Festen) 1998,  R)
56
Once Upon a Time in America 1984,  R)
57
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
I love the dark, always raining image of the future... Ridley Scott is one amazing film maker.
58
Jaws 1975,  PG)
59
The Breakfast Club 1985,  R)
60
Taxi Driver 1976,  R)
61
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
62
The Sting 1973,  PG)
63
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
64
Spirited Away 2001,  PG)
65
When Harry Met Sally 1989,  R)
66
Ran 1985,  R)
67
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
68
Serpico 1973,  R)
69
Dog Day Afternoon 1975,  R)
70
There Will Be Blood 2007,  R)
71
Dawn of the Dead 1978,  R)
72
Casino Royale 2006,  PG-13)
73
Rosemary's Baby 1968,  R)
74
Mulholland Drive 2001,  R)
75
Carlito's Way 1993,  R)
76
M 1931,  Unrated)
77
Broadcast News 1987,  R)
78
The Truman Show 1998,  PG)
79
Midnight Cowboy 1969,  R)
80
A Clockwork Orange 1971,  R)
81
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
82
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
Utterly brilliant splatter movie... it's gory and hilarious.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments