My Favorite Movies


  truemidge's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Bruce Willis, Chris Tucker and Milla Jovovich make this movie shine brighter than any of it's fabulous special effects & costumes.
2
Eddie Izzard - Glorious 1997,  Unrated)
Eddie Izzard - Glorious
He is the most intelligent and open minded stand-up in the world today...you'll get an education while laughing to death, and this is his best.
3
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Beautiful story, fantastic premise and acting. She is the woman I would choose, could I be any character.
4
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
So I Married an Axe Murderer
So many great quotable lines, this is my favorite Mike Meyers flick. Look for a hailarious cameo from the late great Phil Hartman.
5
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Miyazaki is a genius. This one is NOT for kids.
6
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
Eddie Izzard - Dress to Kill
Mmmmm... delicious Eddie Goodness. My 2nd favorite of his, unless I'm watching it, then it's my 1st. :)
7
Eddie Izzard - Circle 2000,  Unrated)
Eddie Izzard - Circle
Ahhh, to see him live. Someday...
8
Eddie Izzard: Sexie 2003,  Unrated)
Eddie Izzard: Sexie
Yes, you are Eddie...yes you are.
9
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Jennifer Connelly, David Bowie, goblins and trolls and faeries, oh my! A slice of magic bubbly nostalgia.
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This is an essential see for every human.
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Not giving this 5 stars would be a crime. Epic, moving, perfection in fantasy. What's not to love?
12
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
My kids favorite Miyazaki movie. Like all of his films, it's not just for kids...a beautiful story with many layers.
13
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
Yes, it's insanely long, but it's worth sitting thru - in instalments. Wolf & the trolls make the movie.
14
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Mmmm...freaky deaky WTF? trip. Looooove this movie. See the xtra footage if you're still confused.
15
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
The best zombie movie, full stop. Freakin hilarious, really well done.
16
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
This one is not for everyone. Some people just don't get it - but it's absolute genius.
17
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
An Affair to Remember
Still makes me cry...very authentic characters, beautiful story.
18
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I'm not allowed to talk about this one. Kinda like a "stays in Vegas" thing.
19
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Pythons at their best. Insane and wacky hilarity, and intirely quotable; ask any geek - like me!
20
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Did what every great movie should do - shocked me, shook me, made me want to change the world.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments