My Favorite Movies


  tron2000's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
2
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
1 OF THE BEST MOVIE IV SEEN SINCE EMPIER STRICKS BK
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
4
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
5
TRON 1982,  PG)
TRON
again i know
6
Jaws 1975,  PG)
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
8
Krull 1983,  PG)
Krull
i now i now
9
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
awsome filme even had old ben stiller but orr no sign of owen
10
Back to the Future 1985,  PG)
11
Back to the Future Part III 1990,  PG)
12
Back to the Future Part II 1989,  PG)
13
Ghostbusters 1984,  PG)
14
Ghostbusters 2 1989,  PG)
Ghostbusters 2
who u going 2 call HE MAN HEMAN
15
Beverly Hills Cop 1984,  R)
16
Big 1988,  PG)
17
Rounders 1998,  R)
18
Fight Club 1999,  R)
19
Clerks 1994,  R)
Clerks
it begins
20
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
t
21
Magnolia 1999,  R)
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
23
Superman 1978,  PG)
24
Superman II 1981,  PG)
25
Superman Returns 2006,  PG-13)
26
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
loved every min of it
27
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
28
Crossroads 1986,  R)
29
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
well this 1 came from nowere awsome
30
Die Hard 1988,  R)
31
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
32
The Truman Show 1998,  PG)
33
The Cable Guy 1996,  PG-13)
34
Time Bandits 1981,  PG)
35
American History X 1998,  R)
36
Lady in the Water 2006,  PG-13)
37
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
38
High Fidelity 2000,  R)
39
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
40
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
41
Rain Man 1988,  R)
42
Get Shorty 1995,  R)
43
Good Will Hunting 1997,  R)
44
Alien 1979,  R)
45
Aliens 1986,  R)
46
Alien3 1992,  R)
47
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
.
48
Seven (Se7en) 1995,  R)
49
An Evening with Kevin Smith 2002,  Unrated)
50
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)
51
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
52
Dogma 1999,  R)
53
Chasing Amy 1997,  R)
54
Jersey Girl 2004,  PG-13)
55
Mallrats 1995,  R)
56
Comic Book Superheroes Unmasked 2003,  G)
57
The Untouchables 1987,  R)
58
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
59
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
60
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
61
Men At Work 1990,  PG-13)
62
Matchstick Men 2003,  PG-13)
63
Mystery Men 1999,  PG-13)
64
X-Men 2000,  PG-13)
65
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
66
Punch-Drunk Love 2002,  R)
67
Everyone Says I Love You 1996,  R)
68
The Goonies 1985,  PG)
69
The Waterboy 1998,  PG-13)
70
EdTV 1999,  PG-13)
71
Con Air 1997,  R)
72
Raising Arizona 1987,  PG-13)
73
The Green Mile 1999,  R)
74
Saving Private Ryan 1998,  R)
75
The Blair Witch Project 1999,  R)
76
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
77
Big Fish 2004,  PG-13)
78
Schindler's List 1993,  R)
79
Twister 1996,  PG-13)
80
Signs 2002,  PG-13)
81
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
82
Swimming with Sharks 1994,  R)
83
Go 1999,  R)
84
Frailty 2002,  R)
85
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
86
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
87
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
big fan loved it
88
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
89
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
90
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i loved it directors cut even better.but gess u know wot im goung 2 say he did 1 to many endings
91
Pleasantville 1998,  PG-13)
92
Mad City 1997,  PG-13)
93
Panic Room 2002,  R)
94
Scream 1996,  R)
95
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
very good
96
Meet the Parents 2000,  PG-13)
97
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
98
Three Amigos! 1986,  PG)
99
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
100
Boogie Nights 1997,  R)
101
Arthur 1977,  PG)
102
Willow 1988,  PG)
103
Apollo 13 1995,  PG)
104
SpaceCamp (Space Camp) 1986,  PG)
105
Minority Report 2002,  PG-13)
106
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
107
Poltergeist 1982,  PG)
108
Stir Crazy 1980,  R)
109
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
110
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
111
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
being a star wars fan would have loved 2 give it 5 stars.ewan was awsome in it did enjoy it very much
112
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
113
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
114
Star Wars: Holiday Special 1978,  Unrated)
115
Thumb Wars 1999,  Unrated)
116
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
117
Zodiac 2007,  R)
118
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
119
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)
120
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
very good awsome
121
The Godfather 1972,  R)
122
Office Space 1999,  R)
123
The Breakfast Club 1985,  R)
124
The Dark Knight 2008,  PG-13)
125
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
126
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
127
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
128
[Rec] 2007,  R)
129
[Rec] 2 2009,  R)
[Rec] 2
cant wait
130
Moon 2009,  R)
131
Star Trek 2009,  PG-13)
132
Cloverfield 2008,  PG-13)
133
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
134
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
135
Paul 2011,  R)
136
Burn After Reading 2008,  R)
137
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
138
Iron Man 2008,  PG-13)
139
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
140
Sleepy Hollow 1999,  R)
141
Jurassic Park 1993,  PG-13)
142
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
143
Shutter Island 2010,  R)
144
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
145
Alice in Wonderland (2010) ,  Unrated)
146
The Score 2001,  R)
147
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
148
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
149
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
150
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
awsome
151
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments