My Favorite Movies


  trompelOeil's Rating My Rating
1
Eraserhead 1977,  R)
2
America: Freedom To Fascism 2006,  Unrated)
3
TerrorStorm: A History of Government-Sponsored Terrorism 2006,  Unrated)
4
Fallen Angels 1995,  Unrated)
5
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
7
Primer 2003,  PG-13)
8
DiG! 2003,  R)
9
The Wild Bunch 1969,  R)
10
Masculin Feminin 1966,  Unrated)
11
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
12
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
13
Taxi Driver 1976,  R)
14
An American Werewolf in London 1981,  R)
15
Boogie Nights 1997,  R)
16
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
17
The Godfather, Part II 1974,  R)
18
The New World 2005,  PG-13)
19
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
20
Mute Witness 1994,  R)
21
The Deer Hunter 1978,  R)
22
Being John Malkovich 1999,  R)
23
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
24
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
25
Return to Oz 1985,  PG)
26
Fight Club 1999,  R)
27
GoodFellas 1990,  R)
28
Mean Streets 1973,  R)
29
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
30
Back to the Future 1985,  PG)
31
The Naked City 1948,  Unrated)
32
Do the Right Thing 1989,  R)
33
Divine Trash 1998,  Unrated)
34
The Last Picture Show 1971,  R)
35
The Kid Stays in the Picture 2002,  R)
36
Punch-Drunk Love 2002,  R)
37
Night of the Living Dead 1968,  R)
38
Die Hard 1988,  R)
39
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
40
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments