My Favorite Movies


  1. TriplE3
  2. Ella

Give list a short description

  TriplE3's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
A Few Good Men 1992,  R)
3
A Perfect Murder 1998,  R)
4
A River Runs Through It 1992,  PG)
5
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
6
Annapolis 2006,  PG-13)
7
Armageddon 1998,  PG-13)
8
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
9
Assault on Precinct 13 2005,  R)
10
Atonement 2007,  R)
11
Basic 2003,  R)
12
Beetlejuice 1988,  PG)
13
Black Snake Moan 2007,  R)
14
Blood Diamond 2006,  R)
15
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
16
The Bucket List 2007,  PG-13)
17
The Butterfly Effect 2004,  R)
18
Capote 2005,  R)
19
Cars 2006,  G)
20
Casablanca 1942,  PG)
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
22
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
23
Coach Carter 2005,  PG-13)
24
Collateral 2004,  R)
25
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
27
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This movie is amazing! Heath was the best Joker of all times! Of course, no one will ever be able to reprise this role and do it as well (in my book). It is the darkest I've ever seen. Unfortunately, I am not a fan of Christian Bale as The Batman (maybe I hate his portrayal of Bruce Wayne) but I can actually overlook him because of the Joker. This is a must see and a must buy for your dvd collection.
Also, in my perspective this is not your typical comical portrayal of a Batman movie and I can understand some of the parents concern however, it does not take away from the purpose of Batman. He remains a superhero and the man who is willing to take a stand against crime. We live in a darker age now and our children are witnessing things darker than this in video games, at school and in there communities. I think that if we talk to our children and have healthy conversations about movies then we can help them make proper associations.
28
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
29
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
30
The Emperor's New Groove 2000,  G)
31
Enchanted 2007,  PG)
32
Enemy of the State 1998,  R)
33
Evan Almighty 2007,  PG)
34
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
The Goonies 1985,  PG)
37
The Green Mile 1999,  R)
38
The Great Debaters 2007,  PG-13)
The Great Debaters
Very fluid protrayal based on a tru story. I loved the human struggle we all face when confronted with larger than life issues (whether it be racism, homelessness, world hunger, disaster relief, etc.). I loved this movie and encourage you to see it.
39
Hostage 2005,  R)
40
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
41
House of Sand and Fog 2003,  R)
42
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
43
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Very intriguing movie. Will Smith is at his best. This is a must see and a must have for your collection once released on dvd.
44
Ice Age 2002,  PG)
45
I, Robot 2004,  PG-13)
46
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Awesome movie!!!! Can't wait for the sequel. Can you imagine the biggest thing since super heroes were resurrected. I love it!
47
The Italian Job 2003,  PG-13)
48
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
49
K-PAX 2001,  PG-13)
50
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
51
King Kong 2005,  PG-13)
52
The Kingdom 2007,  R)
53
Lady in the Water 2006,  PG-13)
54
Last Holiday 2006,  PG-13)
55
Legends of the Fall 1994,  R)
56
The Lion King 1994,  G)
57
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
58
The Longest Yard 2005,  PG-13)
59
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
60
Madagascar 2005,  PG)
61
The Matrix 1999,  R)
62
Maverick 1994,  PG)
63
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
64
Meet the Parents 2000,  PG-13)
65
Men in Black 1997,  PG-13)
66
Men in Black II 2002,  PG-13)
67
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
68
Monsters, Inc. 2001,  G)
69
Natural Born Killers 1994,  R)
70
The Negotiator 1998,  R)
71
Nemesis 1993,  R)
72
The Neverending Story 1984,  PG)
73
Over the Hedge 2006,  PG)
74
The Patriot 2000,  R)
75
Pitch Black 2000,  R)
76
Pride and Prejudice 2005,  PG)
77
The Princess Bride 1987,  PG)
78
The Quick and the Dead 1995,  R)
79
Ratatouille 2007,  G)
80
Ray 2004,  PG-13)
81
Rent 2005,  PG-13)
82
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
83
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
84
Rules of Engagement 2000,  R)
85
Saving Private Ryan 1998,  R)
86
Serendipity 2001,  PG-13)
87
Seven (Se7en) 1995,  R)
88
The Shawshank Redemption 1994,  R)
89
Short Circuit 1986,  PG)
90
Shrek 2001,  PG)
91
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
Very interesting movie. I wonder if there will be a sequel? If so, I am ready. Bring it on!!!
92
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
93
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
94
Stir of Echoes 1999,  R)
95
Swordfish 2001,  R)
96
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
97
Transformers 2007,  PG-13)
98
Unbreakable 2000,  PG-13)
99
Underworld 2003,  R)
100
The Usual Suspects 1995,  R)
101
X-Men 2000,  PG-13)
102
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
103
X2: X-Men United 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments