My Favorite Movies
| trinsec's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 2 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 3 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 4 |
Galaxy Quest 1999, PG)
This is my favourite movie, hands-down. I can put this on endless repeat and simply not get tired of it. It's a great satire on Star Trek, and every character had their part. |
|
| 5 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 6 |
Labyrinth 1986, PG)
Recently watched this again, and this will always be a timeless movie. If you'd ask me, I think a lot of the great movies were made in the 80's. |
|
| 7 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 8 |
Willow 1988, PG) |
|
| 9 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Ørnens øje, (Eye of the Eagle) 1997, PG)
Definitely one of the best children's movies out there. Quite typical that the best ones seem to be Scandinavian in nature, they know something we don't... |










