My Favorite Movies


  Trin73's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Enclosed metropolis and the wide-open space. What is evil?
2
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Visually unforgettable, makes you wonder about the nature of humanity
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Suspension of disbelief is the keyword. Ground-breaking action scenes.
4
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
Every scene in this film is perfect
5
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
An image of war and madness that remains in the soul.
6
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Brando, head's of horses, Michaels reluctance. This is movie-making at its very best.
7
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
Simply fascinating, and very weird.
8
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Made a huge impression when I saw it in 1987. Matches the novel.
9
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait 1988,  Unrated)
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait
Disturbing on all levels.
10
The Celebration (Festen) 1998,  R)
The Celebration (Festen)
The idea of Dogma done with humour, unforgettable
11
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
The music, the characters, the weirdness.
12
Short Cuts 1993,  R)
Short Cuts
acting is magnificent. Captures so many different human emotions at once
13
sex, lies, and videotape 1989,  R)
sex, lies, and videotape
Wonderful!
14
Gosford Park 2001,  R)
Gosford Park
Upstairs and downstairs or upstair seen through the eyes of downstairs. Let's find someone who had a real relationship with the deceased... heartbreaking and yet with promise for the future
15
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Innovative visual style.
16
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Superb dialogue. And yeah she does look better than Vera Lynn
17
Donnie Darko 2001,  R)
18
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Still scary after all those years.
19
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
Completely loveable
20
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
A true masterpiece, Richard Dreyfuss shines.
21
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
Unforgettable! Did I ever stop crying about this one?
22
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Unpredictable, very much a movie of its age. Will never forget the first viewing of the gimp scene.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments