My Favorite Movies


  trigun621's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
If I could rate this any higher it would be a ten and two thumbs up. That how much I like this film. "Four you try to kill me and only one of you sudden.
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I love this movie. I like any roman or knight moive if it have a great plot.
3
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
love this
4
Taken 2008,  PG-13)
5
300 2007,  R)
300
This is a kick ass movie. I can't wait until it comes out on DVD. In 300 somebody is getting owen by a spear or sword.
6
Batman Begins 2005,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
8
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
9
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
This was a very good flim. Just didn't like the spider scene; I'm just not a fan of spider. After watch this I really hope they come with a series on the new CW or second film.
10
Kingdom of Heaven 2005,  R)
11
Black Beauty 1994,  G)
12
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I just love the storie b/t husband and wife role.
13
The Italian Job 2003,  PG-13)
14
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
15
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Its a great action movie and to look forward for the next one that comes out in the same month in the later years. They pick the best people to play the role.
16
Saw III 2006,  R)
Saw III
Great twisted movie.
17
Saw 2004,  R)
18
Saw II 2005,  R)
Saw II
Great movie.
19
The Butterfly Effect 2004,  R)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
This movie is a dake a** movie. I totally fogot I seen until Yesterday. I feel so dag stupid. I don't know how did i forget a movie like this. Its a must seen &must buy.
22
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
This movie kick some bad a**.
23
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
My first Star Trek time seeing Stra Trek and I like it.
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Awesome overall play. The imager and scener play off very well with one anoter. Its a great action, role-play, and drama movie to see
25
Analyze This 1999,  R)
Analyze This
watch some of it today
26
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
love it
27
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
28
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
This movie have the most hard core moves I ever seen in a Kung Fu film I seen. This will take you off the edge of your seat.
29
Mang quan gui shou (Blind Fist of Bruce) 1979,  R)
30
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
Too freaky sweet for my heart to take the punishment of pain
31
The Scorpion King 2002,  PG-13)
32
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
33
Walking Tall 2004,  PG-13)
34
Blade: Trinity 2004,  R)
35
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
36
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
37
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
A very good concept.
38
Formula 51 (The 51st State) 2002,  R)
Formula 51 (The 51st State)
This is one dake movie.
39
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Got love Mr. Lee quick feet and wise wisdom.
40
Weird Science 1985,  PG-13)
41
The Glass House 2001,  PG-13)
42
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Love cg and the gray scale with low tone of colors.
43
Panic Room 2002,  R)
44
Collateral 2004,  R)
45
Ray 2004,  PG-13)
46
Planet of the Apes 1968,  G)
47
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
48
Man on Fire 2004,  R)
49
Finding Forrester 2000,  PG-13)
50
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Very great movie. Its was funny, sad, and confusing. It moved in ways that I never felt in the a long time. The build up to the plot to the climax was so passionate. The resolution it choke me up and it still did after I finish watching the movie. It make you realize to cherish every moment in your life; and the special to you will always be there to take of you. And love is really a beautiful thing.
51
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
This is a funny a$$ movie. It way better than the 1-2.
52
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
This was a great thriller.
53
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
MOVIE IS AWESOME!!!~
54
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
the Ending it was awesome.
55
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
I was not expecting the movie to turn out like that.
56
Star Trek Generations 1994,  PG)
57
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
War (Rogue Assassin)
Love the ending it was crazy.
58
27 Dresses 2008,  PG-13)
59
Knocked Up 2007,  R)
60
Hart's War 2002,  R)
61
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
Star Trek - Insurrection
Make It so a 10.
62
8MM 1999,  R)
63
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Awesome
64
Due Date 2010,  R)
Due Date
Started strong w/ comedy and ended strong. All around great movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments