My Favorite Movies


  Trigger1000's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This movie delivers everything I expected. It has action, humour with a wee bit of comedic romance. This is by far the best adaptation to the cartoon. I rate this movie number 1 for this year. It's nice to know that once in a while Directors and Script Writters give fans what they want instead of trying to make a totally different plot that'll leave many disappointed.
2
300 2007,  R)
300
For Sparta!! Haaaauuuh! Haaauuuh! This movie was totally awesome! King Leonidas and his 300 is an awesome tale and even better in this movie. Imagine all the damage the Spartans could have done with thousands of soldiers. Farh, this movie is just bloody cool.
3
Sione's Wedding (Samoan Wedding) 2006,  Unrated)
Sione's Wedding (Samoan Wedding)
My favourite island comedy/romance. I fully support this movie in whatever manner. Watch it, buy it, own it, love it!
4
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
The best action 3D animated movie ever! Swords, monsters, magic, technology, three major big baddies.....what more can an animated movie ask for?
5
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
More funny than romantic. If only meeting a new girl was this easy! Who can argue with true love?
6
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
7
Crash 2005,  R)
Crash
A movie to learn lessons from. Got me at the heart right away. Heaps of famous actors too, which is a bonus.
8
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
His funniest movie yet. Kids are all kinds of joys. I never pictured Vin to the be the kind for babysitting. It's good that he tried something new and somehow he still maintained his macho action.
9
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
The funniest fun for the whole family! Ohana means family and family means nobody gets left behind or forgotten....shit, wish this movie was around when dad forgot me at the supermarket.
10
Deliver Us from Eva 2003,  R)
Deliver Us from Eva
Funny as hell! I reckon Gabrielle and LlCoolJ would be a perfect match in real life.
11
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Fantastic movie that'll move anyone. I'll never get sick of this movie. No matter how many times I watch this movie, it still makes me feel like I've only just watched it the first time. This by far is my most favourite movie of all time.
12
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
13
The Power of One 1992,  PG-13)
The Power of One
Interesting movie. I've liked this movie ever since I was small. It is a nice movie to watch about how the concept of race was in those days. The issues show in this movie are still ongoing today. If you haven't seen, yet alone heard of this movie, then find it, watch it and learn from it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments