My Favorite Movies


  treknurse's Rating My Rating
1
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
2
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
3
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
4
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
5
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
6
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
7
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
8
Star Trek: Of Gods and Men 2008,  Unrated)
9
Apollo 13 1995,  PG)
10
Galaxy Quest 1999,  PG)
11
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
Oh, yah! I want to be Lara Croft.
12
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Watch it over and over!
13
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
14
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
On my top ten favorites.
15
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
17
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
18
Starship Troopers 1997,  R)
19
Night at the Museum 2006,  PG)
20
The Prince of Egypt 1998,  PG)
21
Nanny McPhee 2006,  PG)
22
The Dark Crystal 1982,  PG)
23
Star Wars ,  PG)
24
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
25
Young Frankenstein 1974,  PG)
26
Children of Men 2006,  R)
27
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
Probably the greatest romance ever put on the screen.
28
Calendar Girls 2003,  PG-13)
Calendar Girls
This is a great story
29
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Loved this story
30
2010: The Year We Make Contact 1984,  PG)
2010: The Year We Make Contact
EXCELLENT
31
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
EXCELLENT! I could watch this over and over. So funny!
32
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
This was such a wonderful film. I bought it and watch it over and over.
33
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
34
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
This is what Sci-Fi is all about.
35
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
Just as good as the first one.
36
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
37
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Excellent inevery way!
38
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Excellent. I watch it over and over.
39
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
40
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
41
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
The Astronaut Farmer
This was very good.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments