Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Trekkiie
  2. Ash

Give list a short description

  Trekkiie's Rating My Rating
1
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
Love the movie; hilarious; love seth rogen; comedic genious.
2
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
Very well done movie; great.
3
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
This was amazing, loved the scene on the ice rink.
4
Superbad 2007,  R)
Superbad
So hilarious; perfect.
5
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
This was really good, it should have won the oscar.
6
The Departed 2006,  R)
The Departed
Great action film.
7
The Nines 2006,  R)
The Nines
Weird but awesome. Didn't know how good of an actor Ryan Reynolds could be.
8
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
This was actually a pretty good movie, great twist. Love Casey, he's way better then his brother. Ben should stick with directing Lol.
9
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
One of my favorite movies of all time, Judy Garland is amazing.
10
Snow Cake 2006,  Unrated)
Snow Cake
This was sweet, i loved it.
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Awesome, awesome, awesome.
12
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
Loved this as a kid, watched it a million times.
13
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
Sweet movie, it was good.
14
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
I would watch this all the time when i was younger even though it scared me Lol.
15
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Spider-Man movies are the best out of all superhero movies.
16
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
They get better...
17
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
...and better.
18
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Favorite out of the 3.
19
X-Men 2000,  PG-13)
20
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
21
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Classic.
22
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Loved it when i was younger.
23
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Hilarious.
24
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
"I love scotch. Scotchy, scotch, scotch. Here it goes down, down into my belly" Lol.
25
Saw 2004,  R)
Saw
Love the saw movies.
26
Saw II 2005,  R)
Saw II
Best out of the bunch.
27
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
Can't wait to see the 2nd one.
28
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
Awesome, love the scene with the dad [if you know what i mean] Lol.
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This was so weird but so great.
30
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
A little slow, be patient though, it's awesome.
31
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
The Beatles are frickin amazing, love them, love this movie.
32
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
I love Gene Kelly.
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
IT WAS GOOD
34
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
35
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
36
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
37
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
38
The Fall 2006,  R)
39
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
i still love will ferrell better doing his really really funny comedy instead of serious comedy like this one.
40
Meet Bill 2007,  R)
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
43
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
44
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
45
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
46
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments