My Favorite Movies


  TrekkieGirl16's Rating My Rating
1
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
I love anything with Steve Mcqueen!
2
The Magnificent Seven 1960,  R)
3
Bullitt 1968,  PG)
Bullitt
There's alot a going on in this movie and I love the car chase but I'm more into motor cycles personally.
4
The Thomas Crown Affair 1968,  R)
The Thomas Crown Affair
This movie is different!The director was very artistic in fliming it!
5
Hell Is For Heroes 1962,  Unrated)
Hell Is For Heroes
This movie shows what war is really like and it's more of a historical reinactment than a movie!
6
Nevada Smith 1966,  PG-13)
Nevada Smith
This has to be my favorite movie in the whole for so many reasons!
7
The Cincinnati Kid 1965,  Unrated)
The Cincinnati Kid
The Cincinnati Kid is missing something and threy don't really tell you what happens at the end they just end the movie with him walking away which not a good way to end a movie!
8
The Sand Pebbles 1966,  PG-13)
The Sand Pebbles
This movie is sad but STeve Mcqueen give his best performance in it!
9
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
This one is really sad because a major character dies!
10
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
11
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
I especially love the seen where they kill the freaky little bugs!
12
Star Trek Generations 1994,  PG)
Star Trek Generations
Sad because a really beloved character!
13
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
By far my favorite Sar Trek because it's so dark and deep even tough nobody else I know likes it!
14
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
15
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
16
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
17
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
This movie is so amazing that no review will do it justice!It is the best Star Trek movie ever and it's so great that they put Leonard Nimoy in it and the people are really great as well!
18
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
Awesome!
19
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
20
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
Hannah Montana: The Movie
Love it!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments