My Favorite Movies
my fave movies, very ecclectic and a mixed bag!! LOL I love movies!!
| trekkiedrew's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 2 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 4 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 5 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 6 |
Discovering the Real World of Harry Potter 2001, Unrated) |
|
| 7 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 8 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 9 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 11 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 12 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Now and Then 1995, PG-13) |
|
| 14 |
December Boys 2007, PG-13) |
|
| 15 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 16 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 17 |
A Walk in the Clouds 1995, PG-13) |
|
| 18 |
Little Women 1994, PG) |
|
| 19 |
The Love Letter 1998, PG) |
|
| 20 |
The Parent Trap 1961, G) |
|
| 21 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 22 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 23 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 24 |
The Craft 1996, R) |
|
| 25 |
Father of the Bride Part II 1995, PG) |
|
| 26 |
Father of the Bride 1991, PG) |
|
| 27 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 28 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 29 |
Mommie Dearest 1981, PG) |
|
| 30 |
Star Trek - Insurrection 1998, PG) |
|
| 31 |
Star Trek - Nemesis 2002, PG-13) |
|
| 32 |
Star Trek - First Contact 1996, PG-13) |
|
| 33 |
Star Trek Generations 1994, PG) |
|
| 34 |
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991, PG) |
|
| 35 |
Star Trek V - The Final Frontier 1989, PG) |
|
| 36 |
Star Trek IV - The Voyage Home 1986, PG) |
|
| 37 |
Star Trek III - The Search for Spock 1984, PG) |
|
| 38 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 39 |
Star Trek: The Motion Picture 1979, G) |
|
| 40 |
A Letter to Three Wives 1949, Unrated) |
|
| 41 |
Gentlemen Prefer Blondes 1953, Unrated) |
|
| 42 |
How To Marry A Millionaire 1953, Unrated) |
|
| 43 |
Flowers in the Attic 1987, PG-13) |
|
| 44 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 45 |
She's All That 1999, PG-13) |
|
| 46 |
She's Out of Control 1989, PG) |
|
| 47 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 48 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 49 |
The Scarlet Letter 1995, R) |
|
| 50 |
The Scarlet Letter 1934, G) |
|
| 51 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 52 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 53 |
Clueless 1995, PG-13) |
|
| 54 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 55 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 56 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 57 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 58 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 59 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 60 |
Con Air 1997, R) |
|
| 61 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 62 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 63 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 64 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 65 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 66 |
Pollyanna 1960, G) |
|
| 67 |
Daddy Day Care 2003, PG) |
|
| 68 |
Ella Enchanted 2004, PG) |
|
| 69 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 70 |
The Bad Seed 1956, Unrated) |
|
| 71 |
Bad Girls 1994, R) |
|
| 72 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 73 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 74 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 75 |
The War of the Worlds 1953, G) |
|
| 76 |
300 2007, R) |
|
| 77 |
Betsy's Wedding 1990, R) |
|
| 78 |
Anna and the King 1999, PG-13) |
|
| 79 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 80 |
The Parent Trap 1998, PG) |
|
| 81 |
Parent Trap II 1986, G) |
|
| 82 |
Parent Trap III 1989, Unrated) |
|
| 83 |
Doctor Zhivago 1965, PG-13) |
|
| 84 |
Doctor Zhivago 2002, Unrated) |
|
| 85 |
Scarlett , PG-13) |
|
| 86 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 87 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 88 |
Bring It On Again 2004, PG-13) |
|
| 89 |
The Cutting Edge 1992, PG) |
|
| 90 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 91 |
My Baby's Daddy 2003, PG-13) |
|
| 92 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 93 |
One Hour Photo 2002, R) |
|
| 94 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 95 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 96 |
Romeo and Juliet 1968, PG) |
|
| 97 |
The First Wives Club 1996, PG) |
|
| 98 |
The Stepford Wives 2004, PG-13) |
|
| 99 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 100 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 101 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 102 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 103 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 104 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 105 |
Batman & Robin 1997, PG-13) |
|
| 106 |
Batman Forever 1995, PG-13) |
|
| 107 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 108 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 109 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 110 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 111 |
Quints 2000, Unrated) |
|
| 112 |
Life-Size 2000, G) |
|
| 113 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 114 |
The Rock 1996, R) |
|
| 115 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 116 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 117 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 118 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 119 |
Romy and Michele's High School Reunion 1997, R) |
|
| 120 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 121 |
Twitches 2005, Unrated) |
|
| 122 |
Twitches Too 2007, Unrated) |
|
| 123 |
Stuart Little 1999, PG) |
|
| 124 |
Stuart Little 2 2002, PG) |
|
| 125 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 126 |
Daredevil 2003, PG-13) |
|
| 127 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 128 |
The Amy Fisher Story (Beyond Control) 1993, Unrated) |
|
| 129 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 130 |
Sleepwalkers 1992, R) |
|
| 131 |
Firestarter 1984, R) |
|
| 132 |
Carrie 1976, R) |
|
| 133 |
The Rage: Carrie 2 1999, R) |
|
| 134 |
Christine 1983, R) |
|
| 135 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 136 |
Alien 1979, R) |
|
| 137 |
A Little Princess 1995, G) |
|
| 138 |
9 2009, PG-13) |
|
| 139 |
The Princess and the Frog 2009, G) |
|
| 140 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13)
This one is even better than the first!! The CGI was incredible especially the wolf transformations... the characters were totally bk compatible and their were lots of lighthearted moments in between the romantic ones. Filled with lots of Drama and action, it remains totally faithful to the bks we have all grown to love so dearly!! The acting was impressive and the sparkling effects on the vamps was even better than last time!! A must see movie evn if you arent a diehard twihard!!? |
|
| 141 |
The Twilight Saga: Eclipse 2010, PG-13) |












































































































































