My Favorite Movies


  treker210's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
My favorite out of the trilogy
2
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One Tom Hanks best movie rolls very fun movie
3
Shrek 2001,  PG)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Great movie must watch extended version
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great movie must watch extended version
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Great movie must watch extended version
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
My least favorite out of the three movies
9
Braveheart 1995,  R)
10
Transformers 2007,  PG-13)
11
V for Vendetta 2006,  R)
12
50 First Dates 2004,  PG-13)
13
Office Space 1999,  R)
14
The Breakfast Club 1985,  R)
15
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
16
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Very well written movie. Great story
17
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Great movie
18
Young Guns 1988,  R)
19
X-Men 2000,  PG-13)
20
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
21
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
22
Wrongfully Accused 1998,  PG-13)
Wrongfully Accused
Graet Spoof movie make me laugh everytime







One of the greatest spoofs ever made
23
300 2007,  R)
24
48 HRS 1982,  R)
25
Another 48 Hrs. 1990,  R)
26
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
27
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
One of Adam Sandlers best
28
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
One of Adam Sandlers best
29
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
30
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Another great Mel Brooks movie
31
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
It's Star Trek what else can I say
32
Star Trek Generations 1994,  PG)
Star Trek Generations
Movie looked great at drive in
33
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
One of the baest space battles for Stra Trek
34
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
Star Trek - Insurrection
Did not quit live up to the potenial for Trek movie
35
Gunmen 1994,  R)
36
The 6th Day 2000,  PG-13)
37
A Christmas Story 1983,  PG)
38
A Few Good Men 1992,  R)
39
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
Movie took a little while but grew on me very entertaining
40
Addams Family Values 1993,  PG-13)
41
The Addams Family 1991,  PG-13)
42
Beverly Hills Cop 1984,  R)
43
The Adventures of Pluto Nash 2002,  PG-13)
The Adventures of Pluto Nash
I thought this was a great little sci-fi comedy movie Randy Quaid is great in this
44
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Timeless Classic
45
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
National Lampoon's Loaded Weapon 1
One of my favorite of all-time
46
Necessary Roughness 1991,  PG-13)
Necessary Roughness
graet sports movie and it has Kathy Ireland in it
47
Alien from L.A. (Odeon) (Wanda) 1987,  PG)
Alien from L.A. (Odeon) (Wanda)
One of the worst movies evermade but it has Kathy Ireland
48
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Great Movie cried at the end
49
Aliens 1986,  R)
Aliens
My favorite out of the alinen movies.Again ext, ver is better
50
American Wedding 2003,  R)
51
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
Movie looked great at drive in
52
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
53
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
54
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
55
Babylon 5: The Gathering 1993,  Unrated)
56
Babylon 5: In the Beginning 1998,  Unrated)
57
Babylon 5: The Lost Tales 2007,  Unrated)
Babylon 5: The Lost Tales
Movie not so good but great tributes to actors that have gone beyond
58
Bad Santa 2003,  R)
59
Balls of Fury 2007,  PG-13)
60
Barb Wire 1996,  R)
61
BASEketball 1998,  R)
62
Battlefield Earth 2000,  PG-13)
63
Battlestar Galactica: Razor 2007,  Unrated)
Battlestar Galactica: Razor
This is My favorite out if the new series
64
Battlestar Galactica 1978,  PG)
Battlestar Galactica
Greatest Sci-Fi movie ever made
65
Battlestar Galactica 2003,  Unrated)
66
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
67
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
68
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
I have been there
69
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
70
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
71
Bill Engvall: Here's Your Sign Live 2004,  Unrated)
72
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
73
The Black Hole 1979,  PG)
74
Blades of Glory 2007,  PG-13)
75
Blazing Saddles 1974,  R)
76
Broken Arrow 1996,  R)
77
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
78
Buck Rogers in the 25th Century 1979,  PG)
Buck Rogers in the 25th Century
Another Grat Show from Glen Larson







the second best sci-fi movie ever made
79
Burglar 1987,  R)
80
Casino 1995,  R)
81
Cobra 1986,  R)
82
Commando 1985,  R)
83
Con Air 1997,  R)
84
Conan the Barbarian 1982,  R)
85
The Core 2003,  PG-13)
86
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
I love this spoof and the music aint bad either
87
Death Race 2000 1975,  R)
88
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
Great action movie
89
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
90
Die Hard 1988,  R)
91
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
92
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
93
The Replacement Killers 1998,  R)
94
Down Periscope 1996,  PG-13)
95
Dragnet 1987,  PG-13)
96
The Dream Team 1989,  PG-13)
97
Duets 2000,  R)
98
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
99
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
Elvira, Mistress of the Dark
Another great movie favorite of mine
100
Elvira's Haunted Hills 2001,  PG-13)
101
Enemy of the State 1998,  R)
102
Eraser 1996,  R)
103
Escape from New York 1981,  R)
104
Eurotrip 2004,  R)
105
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
106
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
One of the best Star Trek movies ever
107
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
108
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
109
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
110
Underworld: Evolution 2006,  R)
111
Evolution 2001,  PG-13)
112
Exit to Eden 1994,  R)
113
Exit Wounds 2001,  R)
114
Face/Off 1997,  R)
115
Fair Game 1995,  R)
116
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
117
Family Guy - Blue Harvest 2008,  Unrated)
118
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
119
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
120
Field of Dreams 1989,  PG)
121
The Fifth Element 1997,  PG-13)
122
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
great movie show should still be on tv
123
Forbidden Planet 1956,  G)
124
Fright Night 1985,  R)
125
Futurama: Bender's Big Score 2007,  PG)
126
Galaxy Quest 1999,  PG)
127
Gattaca 1997,  PG-13)
128
Ghostbusters 1984,  PG)
129
Ghostbusters 2 1989,  PG)
130
Grand Theft Auto 1977,  PG)
131
The Great Outdoors 1988,  PG)
132
Hard Target 1993,  R)
Hard Target
Great action one of Van Dammes's best
133
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
134
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
135
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
136
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
137
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
138
Hexed 1993,  R)
Hexed
Not a good movie but has Clauida Christian
139
Highlander 1986,  R)
Highlander
One of the best movies ever made
140
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
Highlander II: The Quickening (Highlander 2)
Not one of the best movies ever made
141
Hot Shots! 1991,  PG-13)
142
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
143
I, Robot 2004,  PG-13)
144
Impostor 2000,  PG-13)
Impostor
great movie a must watch
145
Independence Day 1996,  PG-13)
146
The Italian Job 2003,  PG-13)
147
Jeff Dunham: Spark of Insanity 2007,  Unrated)
148
Jeff Dunham: Arguing with Myself 2005,  Unrated)
149
Joe Dirt 2001,  PG-13)
150
Kickboxer 1989,  R)
151
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
152
Knock Off 1998,  R)
153
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
154
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
155
Larry the Cable Guy: Morning Constitutions 2007,  Unrated)
156
Larry The Cable Guy - Git-R-Done 2004,  Unrated)
157
Last Action Hero 1993,  PG-13)
158
The Last Dragon 1985,  PG-13)
159
Lethal Weapon 1987,  R)
160
Lethal Weapon 2 1989,  R)
161
Lethal Weapon 3 1992,  R)
162
Lethal Weapon 4 1998,  R)
163
Liar Liar 1997,  PG-13)
164
Lifepod 1993,  Unrated)
Lifepod
This is another great movie that has slipped through the cracks
165
The Lion King 1994,  G)
166
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
167
Lost in Space 1998,  PG-13)
168
The Man with Two Brains 1983,  R)
169
Mannequin 1987,  PG)
170
Marked for Death 1990,  R)
171
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
172
The Matrix Reloaded 2003,  R)
173
The Matrix Revolutions 2003,  R)
174
Maximum Overdrive 1986,  R)
175
McHale's Navy 1997,  PG)
176
Meet the Spartans 2008,  PG-13)
Meet the Spartans
love this spoof makes me laugh
177
Men in Black 1997,  PG-13)
178
Men in Black II 2002,  PG-13)
179
Mind Meld - Secrets Behind the Voyage of a Lifetime 2001,  Unrated)
180
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
great movie
you would like it, you would like it, you would like it, you would like it
181
Mission To Mars 2000,  PG)
182
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
183
Most Wanted 1997,  R)
Most Wanted
Action from the get go my kinda movie
184
My Cousin Vinny 1992,  R)
185
My Science Project 1985,  PG)
186
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
187
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
188
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
189
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
190
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
191
National Lampoon's Senior Trip 1995,  R)
192
The Negotiator 1998,  R)
193
Not Another Teen Movie 2001,  R)
194
One Crazy Summer 1986,  PG)
195
Out for Justice 1991,  R)
196
Over the Top 1986,  PG)
197
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
One my favorite Mel movies
198
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
199
The Phantom 1996,  PG)
200
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
201
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
202
Police Academy 1984,  R)
203
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
204
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
205
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
206
The Postman 1997,  PG-13)
207
Practical Magic 1998,  PG-13)
208
Predator 1987,  R)
209
Predator 2 1990,  R)
210
The Princess Bride 1987,  PG)
211
Pulp Fiction 1994,  R)
212
Purple Rain 1984,  R)
213
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
214
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
215
Rambo III 1988,  R)
216
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
217
Real Genius 1985,  PG)
218
Red Planet 2000,  PG-13)
219
The Replacements 2000,  PG-13)
220
Ricochet 1991,  R)
221
The Ringer 2005,  PG-13)
222
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
223
RoboCop 1987,  R)
224
Robocop 2 1990,  R)
225
Robocop 3 1992,  PG-13)
226
The Rock 1996,  R)
227
Romancing the Stone 1984,  PG)
228
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
229
The Running Man 1987,  R)
230
Sahara 2005,  PG-13)
231
Scary Movie 2000,  R)
232
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
233
Scrooged 1988,  PG-13)
234
Sgt. Bilko 1996,  PG)
235
The Shadow 1994,  PG-13)
236
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
237
Shaft 2000,  R)
238
Shoot 'Em Up 2007,  R)
239
Shrek 2 2004,  PG)
240
Short Circuit 1986,  PG)
241
Showgirls 1995,  NC-17)
242
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th 2000,  R)
243
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
244
Sixteen Candles 1984,  PG)
245
Roving Mars 2006,  G)
246
Sling Blade 1996,  R)
247
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
248
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
249
Smokey and the Bandit, Pt. 3 1983,  PG)
250
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
251
Space Mutiny 1999,  PG-13)
252
Spaceballs 1987,  PG)
253
Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone 1983,  PG)
254
Spies Like Us 1985,  PG)
255
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
256
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
257
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
258
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
259
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
260
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
261
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
262
Star Wars: Holiday Special 1978,  Unrated)
263
Starship Troopers 1997,  R)
264
Stay Tuned 1992,  PG)
265
Strange Brew 1988,  R)
266
Street Fighter 1994,  PG-13)
267
Stripes 1981,  R)
268
Stroker Ace 1983,  PG)
269
Superhero Movie 2008,  PG-13)
270
Superman 1978,  PG)
271
Superman II 1981,  PG)
272
Superman III 1983,  PG)
273
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
274
Tango & Cash 1989,  R)
275
The Terminator 1984,  R)
276
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
277
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
278
There's Something About Mary 1998,  R)
279
Three Amigos! 1986,  PG)
280
Transylvania 6-5000 1985,  PG)
281
Trapped in Paradise 1994,  PG-13)
282
R. Kelly - Trapped in the Closet: Chapters 1-12 2005,  R)
283
Trapped in the Closet: Chapters 13-22 2007,  R)
284
Trick or Treat 1986,  R)
285
True Lies 1994,  R)
286
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
287
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
288
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
289
Uncle Buck 1989,  PG)
290
Under Siege 1992,  R)
291
Undercover Blues 1993,  PG-13)
292
The Untouchables 1987,  R)
293
Timecop 1994,  R)
294
The Quest 1996,  PG-13)
295
Virtuosity 1995,  R)
296
Walking Tall 2004,  PG-13)
297
The Waterboy 1998,  PG-13)
298
Waterworld 1995,  PG-13)
299
Wayne's World 1992,  PG-13)
300
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
301
Wholly Moses! 1980,  PG)
302
Wing Commander 1999,  PG-13)
303
Without A Paddle 2004,  PG-13)
304
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
305
The Hidden 1987,  R)
306
Cats & Dogs 2001,  PG)
307
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
308
The Departed 2006,  R)
The Departed
I was hopimg since it had an all-star cast that it would be a good movie but it was'nt
309
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
Def a chic flick It was allright
310
D.C. Cab 1983,  R)
311
Cars 2006,  G)
312
The Craft 1996,  R)
313
Van Helsing 2004,  PG-13)
314
The Mummy 1999,  PG-13)
315
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
316
Dante's Peak 1997,  PG-13)
317
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
318
Outland 1981,  R)
319
Maverick 1994,  PG)
320
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
321
Summer Rental 1985,  PG)
322
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
Great action movie one of the best
323
Hooper 1978,  PG)
324
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
325
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
326
Invasion U.S.A. 1985,  R)
327
Twister 1996,  PG-13)
328
Young Frankenstein 1974,  PG)
329
Comedy Central Roast of William Shatner 2006,  Unrated)
330
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments