My Favorite Movies
| toshis's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 2 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 3 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 4 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 5 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 6 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R) |
|
| 7 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 8 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 9 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 10 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 11 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 12 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 13 |
How to Get the Man's Foot Outta Your Ass (Baadasssss!) 2003, R) |
|
| 14 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 15 |
Grizzly Man 2005, R) |
|
| 16 |
Bottle Rocket 1996, R) |
|
| 17 |
Giant 1956, G) |
|
| 18 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 19 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 20 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 21 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 22 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 23 |
Dark City 1998, R) |
|
| 24 |
Junebug 2005, R) |
|
| 25 |
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005, Unrated) |
|
| 26 |
Buffalo 66 1998, R) |
|
| 27 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 28 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004, R) |


























