My Favorite Movies
| toryjess's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 2 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 3 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 5 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 6 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 7 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 8 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 9 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 10 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 11 |
Memento 2000, R) |
|
| 12 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 13 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 14 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 15 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 16 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 17 |
A Very Long Engagement 2004, R) |
|
| 18 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 19 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 20 |
The Lives of Others 2006, R) |
|
| 21 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 22 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 23 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 24 |
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004, PG-13) |
|
| 25 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |

























