My Favorite Movies
Top 20 ever.
| torontodog's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 2 |
Andrei Rublev 1966, Unrated) |
|
| 3 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 4 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 5 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 6 |
M 1931, Unrated) |
|
| 7 |
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966, Unrated) |
|
| 8 |
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) 1969, Unrated) |
|
| 9 |
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) 1950, Unrated) |
|
| 10 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 12 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 13 |
Hoop Dreams 1994, PG-13) |
|
| 14 |
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957, Unrated) |
|
| 15 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 16 |
Bande à part (Band of Outsiders) , Unrated) |
|
| 17 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated) |
|
| 18 |
Killer of Sheep: The Charles Burnett Collection 2007, Unrated) |
|
| 19 |
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955, Unrated) |
|
| 20 |
Marketa Lazarová 1967, Unrated) |



















