My Favorite Movies
| tormentosa's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 2 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 3 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 4 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 5 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 6 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 7 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 8 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 9 |
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988, R) |
|
| 10 |
Duplex (Our House) 2003, PG-13) |
|
| 11 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 12 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 15 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 16 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 17 |
300 2007, R) |
|
| 18 |
Predator 1987, R) |
|
| 19 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 21 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |





















