My Favorite Movies


  1. Torchapelow
  2. Victoria

Favourite list is in no particular order because i love these films all tooo much but my all time favourite film is ELIZABETHTOWN!

  Torchapelow's Rating My Rating
1
Elizabethtown 2005,  PG-13)
2
Reality Bites 1994,  PG-13)
3
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
One oof my favourite films Sophia Coppola directed this film beatifully with the music being brilliant . jason schwartzman is amazing as always and this is one of my favourite performances by Kirsten Dunst :)
4
King Kong 2005,  PG-13)
5
True Romance 1993,  R)
6
Once 2007,  R)
Once
Actors great soundtrack i could listen to over and over again
7
The Painted Veil 2006,  PG-13)
8
Push 2009,  PG-13)
Push
Really enjoyed this film as it was the same guy who did lucky number slevin :) young dakota fanning has done a great performance in this film and Chris Evans is amazing as always :) the whole story concept was easy to undedrstand and the visual effects were brilliant.
9
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
10
Doctor Zhivago 2002,  Unrated)
11
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
one of the only films that make me cry :P
12
Into the Wild 2007,  R)
13
Lost In Translation 2003,  R)
14
Catch and Release 2007,  PG-13)
15
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
Nick and Norah's Infinite Playlist
Amazng Michael Cera is just brilliant in this film and i have become a kat dennings fan from her performance in this film.
16
The Darjeeling Limited 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments