My Favorite Movies


  topsykretts18's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
best love story...
2
City of Angels 1998,  PG-13)
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
very good. love it too.
4
The Prestige 2006,  PG-13)
5
The Reader 2008,  R)
The Reader
controversial, unique. a masterpiece. i've read the book too and it's as brilliant.
6
The Life of David Gale 2003,  R)
The Life of David Gale
superb. thought-provoking. you'll be breathless after seeing the last part of the film.
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
8
Babel 2006,  R)
9
Armageddon 1998,  PG-13)
10
Closer 2004,  R)
11
The Departed 2006,  R)
12
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
13
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
14
Beyond Borders 2003,  R)
15
Original Sin 2001,  R)
16
We Were Soldiers 2002,  R)
17
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
18
Seven (Se7en) 1995,  R)
19
Shall We Dance 2004,  PG-13)
20
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
21
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
22
Brokeback Mountain 2005,  R)
23
Troy 2004,  R)
24
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
one of the best mel gibson treats
25
Taking Lives 2004,  R)
26
A Mighty Heart 2007,  R)
27
Wanted 2008,  R)
28
The Holiday 2006,  PG-13)
29
Quills 2000,  R)
30
Bewitched 2005,  PG-13)
31
The Others 2001,  PG-13)
32
Cold Mountain 2003,  R)
33
The Human Stain 2003,  R)
34
Platoon 1986,  R)
35
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
36
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
37
Enemy at the Gates 2001,  R)
38
Funny Games 2007,  R)
39
The Dreamers 2003,  NC-17)
40
My Sassy Girl 2007,  PG-13)
41
House of Wax 2005,  R)
42
The Girl Next Door 2004,  R)
43
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
44
X-Men 2000,  PG-13)
45
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
46
Apocalypto 2006,  R)
47
Conspiracy Theory 1997,  R)
48
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
my favorite superhero
49
Fantastic Four 2005,  PG-13)
50
The Eye 2008,  PG-13)
51
Good Luck Chuck 2007,  R)
52
Awake 2007,  R)
53
Eagle Eye 2008,  PG-13)
54
Constantine 2005,  R)
55
Yes Man 2008,  PG-13)
56
Rent 2005,  PG-13)
57
Across the Universe 2007,  PG-13)
58
Once 2007,  R)
59
August Rush 2007,  PG)
60
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
hMf.. i haven't seen it yet.
61
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
62
Saving Private Ryan 1998,  R)
63
The Terminal 2004,  PG-13)
64
Cast Away 2000,  PG-13)
65
That Thing You Do! 1996,  PG)
66
Disturbia 2007,  PG-13)
67
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) 2000,  R)
68
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
69
Keulraesik (The Classic) 2003,  Unrated)
70
American Pie 1999,  R)
American Pie
perfect for teens...
71
Click 2006,  PG-13)
72
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
73
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
74
High School Musical 2006,  G)
75
High School Musical 2 2007,  G)
76
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
77
Twilight 2008,  PG-13)
78
The Lake House 2006,  PG)
79
Mirrors 2008,  R)
80
Monsters, Inc. 2001,  G)
81
Ice Age 2002,  PG)
82
Shrek 2001,  PG)
83
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
i love this one.
84
The Lookout 2007,  R)
85
Gangs of New York 2002,  R)
86
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
87
Final Destination 2000,  R)
88
Final Destination 2 2003,  R)
89
Final Destination 3 2006,  R)
90
Slumdog Millionaire 2008,  R)
91
Enchanted 2007,  PG)
92
The Uninvited 2009,  PG-13)
93
The Ultimate Gift 2007,  PG)
94
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
95
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
96
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
97
Snatch 2001,  R)
98
The Gift 2000,  R)
99
Schindler's List 1993,  R)
100
Daisy 2006,  Unrated)
Daisy
this is very good. trust me. hehehe.
101
Eorin shinbu (My Little Bride) 2004,  Unrated)
Eorin shinbu (My Little Bride)
hehe.. funny and this will truly capture your heart.. hmm.
102
Siwore (Il Mare) 2000,  Unrated)
Siwore (Il Mare)
hmm. quite boring.. and i do think the american version is better... but nontheless, nice ending.
103
The Uninvited (4 Inyong shiktak) 2003,  Unrated)
The Uninvited (4 Inyong shiktak)
scary...
104
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) 2004,  Unrated)
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember)
one of the finest korean films that will make you cry.. hmm, prepare a hanky if ul decide to watch this.
105
Daenseo-ui sunjeong (Innocent Steps) 2005,  Unrated)
106
Sad Movie 2005,  Unrated)
Sad Movie
truly a sad movie... hhuhuhuhu... u shud prepare at least a hanky to wipe your tears... hehehe
107
Unstoppable Marriage 2007,  Unrated)
Unstoppable Marriage
funny. against-all-odds scenarios with so many "shit" words... and the folks are HOT...
108
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
109
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
funny... perfect..
110
About a Boy 2002,  PG-13)
111
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
it's very good. hmm. believe me. the lines are striking. hehehe. it's a must-watc for those who are cold-hearted.. hmm.
112
Daredevil 2003,  PG-13)
113
Death Race 2008,  R)
Death Race
astig.. Json statham really rocks! whheew. hanep ang effects, prang pang-video game.. nyc one.
114
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
whooow. one of my fave horror with psycho-killers movie... hehe. better than the 2nd part.
115
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
Wrong Turn 2: Dead End
the 2nd part to the psycho-killers trilogy.,. hehe. this one's full of nudity. the first one's better. but nonetheless, both are good.
116
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
The Sum of All Fears
spell-binding. it is fiction but can be a reality and it gives me goosebumps asking what if it's real.. good thing, it's not.
117
Changing Lanes 2002,  R)
118
Crank 2006,  R)
Crank
OUTRAGEOUS! haha. complete action with humor.
119
The English Patient 1996,  R)
120
If Only 2004,  PG-13)
121
The Silence of the Lambs 1991,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. topsykretts18
    topsykretts18 posted 2 years ago

    LIFE IS BEAUTIFUL SO LIVE IT!